Arama sonuçları

Liselerde sınıflar kaç kişilik olacak?

Liselerde sınıflar kaç kişilik olacak?

Liselerde sınıflar kaç kişilik olacak? MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği, bu yıl ilk defa liseye geçişte uygulanacak yeni sistemle ilgili düzenlemeler dikkate alınarak güncellendi. Yönetmelikte Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sistemi'nin kaldırılmasının ardından liselere yerleştirmeler ile nakil esaslarının yeniden belirlenmesine yönelik hususlara yer verildi.

LİSELERDE SINIFLAR KAÇ KİŞİLİK OLACAK?

Buna göre Anadolu liseleri, Fen liseleri, Anadolu imam hatip liseleri ile sosyal bilimler liseleri, spor liseleri, güzel sanatlar liseleri, proje uygulayan eğitim kurumlarının sınıflarına alabileceği kontenjanları belirlendi.

PROJE OKULLARDA SINIFLAR KAÇ KİŞİ OLACAK?

Yönetmelikte merkezi sınav, merkezi sınav puanı, merkezi sınav puanıyla öğrenci alan okul, ortaokul başarı puanı, ortaöğretim kayıt alanı, proje uygulayan eğitim kurumunun tanımı yapıldı.

Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liseleri, güzel sanatlar liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları ile Anadolu teknik programlarında bir şubeye alınacak öğrenci sayısı 30 olacak.

SINAVSIZ ANADOLU LİSELERİ KONTENJANLARI NEDİR?
 

Anadolu liselerinde, Anadolu imam hatip liselerinde, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu meslek programlarında, çok programlı Anadolu liselerinde, mesleki ve teknik eğitim merkezlerinde ve mesleki eğitim merkezlerinde ise bir şubeye alınacak öğrenci sayısı 34 olacak. Ancak öğrenci kayıt alanındaki öğrenci sayısının yoğunluğu ve zorunlu hallerde okulun fiziki şartları da dikkate alınarak bu sayı 40’a kadar artırılabilecek.

GÜZEL SANATLAR LİSESİNE NASIL GİRİLECEK?

Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerine alınacak öğrencilerde yetenek sınav puanı ile birlikte OBP kullanılacak.

Yurtdışında 8'inci sınıfı bitiren öğrenciler ile ortaöğretim kurumlarında asgari bir eğitim ve öğretim yılı öğrenim gören öğrencilerin kayıt ve nakilleri, denklik belgelerine göre program uyumu dikkate alınarak ortaöğretim kayıt alanı içinde tercihe bağlı olarak öğrenci alan okullara dengeli bir şekilde yerleştirme ve nakil işlemleri, öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu tarafından yapılacak.

 

14-02-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş