Arama sonuçları

Liselilerden TÜBİTAK'a 13 bin proje başvurusu

Liselilerden TÜBİTAK'a 13 bin proje başvurusu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) 48. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışmasına 11 bin 739'u kız ve 10 bin 277'si erkek olmak üzere 22 bin 16 öğrenci, 13 bin 940 proje başvurusunda bulundu.

TÜBİTAK yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca, 48 yıldır düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması'na ilgi giderek artıyor. Proje yarışmasıyla, lise öğrencilerinin temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmasına teşvik edilmesi, yönlendirilmesi ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunulması hedefleniyor. Bu kapsamda biyoloji, coğrafya, değerler eğitimi, fizik, kimya, kodlama, matematik, psikoloji, sosyoloji, Türk dili ve edebiyatı, tarih ve teknolojik tasarım olmak üzere 12 dalda yarışma düzenleniyor.

Sağlanan ödül ve üniversite sınavındaki puan avantajı sebebiyle yıllar içinde öğrencilerin ilgisinin arttığı yarışmaya bu yıl toplam 13 bin 940 proje başvurusu geldi. Yarışmaya 11 bin 739'u kız ve 10 bin 277'si erkek olmak üzere 22 bin 16 öğrenci müracaat etti.

12 DALDA BİN 200 PROJE SERGİLENDİ

Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda, 12 dalda hazırlanan projelerin ön değerlendirmeleri bölge jürilerince yapıldı. Martta Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van'da bin 200 proje sergilendi. 

BAŞARILI 220 PROJE ANKARA'DA YARIŞACAK

Bu sergilerde başarılı bulunan 220 proje, 8-10 Mayıs tarihlerinde Ankara'da gerçekleştirilecek final yarışmasında sergilenecek. 

Final yarışmasında ilgili jüriler tarafından yapılacak değerlendirmeler neticesinde her alanda birincilik, i̇kincilik, üçüncülük ve teşvik ödülleri verilecek. Ödül alan öğrencilere ve öğretmenlerine para ödülü ve başarı belgeleri takdim edilecek. Yarışmanın final aşamasında birincilik, i̇kincilik ve üçüncülük ödülü alan öğrenciler, üniversite sınavına girdikleri ilk yıl, ödül aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri halinde, üniversite giriş puanlarına eklenmek üzere yarışmada aldıkları dereceyle orantılı ek katsayı uygulamasından yararlandırılacak.

07-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş