Arama sonuçları

Liseye ‘çemberli’ yerleştirme

Liseye ‘çemberli’ yerleştirme

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılmasının ardından liselere geçişte yeni sisteme ilişkin yeni detaylar açıklanmaya devam ediyor. Akşam Gazetesi’nden Pınar Işık Ardor’a verdiği röportajda yeni sistemle ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, adrese dayalı yerleştirmede “çemberli sistem”in uygulanacağını belirtti. Buna göre her öğrenci için 3 çember oluşturulacak. Her çember Meslek, İmam Hatip ve Anadolu Lisesi olmak üzere 3 okul türünün bulunduğu alanı kapsayacak. İlk çemberde, 5 tercihinden birine yerleşemeyen öğrenci için daha geniş alanı kapsayan tercih seçeneklerinden oluşan çember geçerli olacak.

İşte Tekin’in “çemberli yerleştirme sistemi”ne ilişkin açıklamaları: 

Çocuğum bu sınava girsin evet kazanamaz ama öyle bir puan elde edecek ki evime yakın bir liseye yerleştirebileceğim’ Asıl baskı buradaydı kalkmış oldu. Keçiören’de oturuyorsunuz. Benim çocuğum bu sınava girsin yüksek not alsın ki Keçiören’de bir liseye yerleşsin baskısı var velinin üzerinde. Çocuğun sınava girebilir istersen ama girmezse ben senin çocuğunu Keçiören’den alıp da Ümitköy’deki herhangi bir liseye göndermeyeceğim.

 

3 ÇEMBERLİ SİSTEM

 

Bütün çocuklarımız için tercih ekranları elektronik ortamda oluşacak. Bütün okullarımızı belli standarta getirdik. Öğretmen doluluk oranlarını eşitledik, fiziksel anlamda binaların ihtiyaçlarını giderdik. Ortaokullarda adrese dayalı nüfus kayıt sistemi var. Oturduğun mahalle veridir benim için. Peki, çocuğunu buradaki ortaokula değil de özel okula gönderen veliler ne yapacak? Onlar için de diyorum ki ben oturduğun yere bakarım. Bu veri etrafında her öğrenci için 3 çember oluşturuyoruz. 3 okul türümüz var. Meslek, İmam Hatip ve Anadolu Lisesi. Her bir çember bu üç okulun bulunduğu bir daireyi kapsıyor. Öğrencinin karşısına bu tercih çıktı. 5 tercih yapacak. Burada çocuk yerleşemeyebilir diye düşünürsünüz. O zaman size ikinci bir çember sunuyoruz. Yarıçapı büyüyor ama adresine ikinci derecede yakın üç tane okul sundum size. Sonra bir çember daha çiziyorum. Çemberin çapı biraz daha büyüdü orada da üç tane okul var. Sizin çocuğunuz herhangi bir Anadolu lisesine gitmek istiyor. Birincisi X,  ikinci çemberdeki Y, üçüncü çemberdeki Z Anadolu Lisesi. Çocuk mutlaka bu okullardan birine yerleşecek çünkü biz adresleri, liselerin kayıt bölgelerini oluştururken o bölgedeki yaşayan vatandaş sayısı o bölgedeki ortaokullar 8. sınıftaki öğrenci sayısını hep bu okullarla eşleştirdik.

 

MUTLAKA YERLEŞTİRİYORUZ

 

Birincisi diyebilir ikincisi diyebilir belki ama üçüncüsüne mutlaka yerleştiriyoruz. 5 tane tercih yapacak. Tercih edeceği 9 tane okul. 3’ü meslek lisesi üçü imam hatip lisesi üçü de Anadolu Lisesi. Çocuk hangisini istiyorsa yazacak. Herhangi bir çocuğu zorla imam hatipe göndermek diye bir seçenek yok. Mutlaka da birine yerleştireceğimizi taahhüt ediyoruz.

08-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin