Arama sonuçları

Liseye geçiş için Alo 147 farklı bilgi veriyor

Liseye geçiş için Alo 147 farklı bilgi veriyor

Liseye geçiş için Alo 147 farklı bilgi veriyor. TEOG'un kaldırılmasının üzerinden yaklaşık 2 aylık bir süre geçti. Ancak geçtiğimiz 5 Kasım'da Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklanan yeni sistem bilinmezlerle dolu. Her açıklama bu yıl çocukları 8'inci sınıfta okuyan 1.2 milyon velinin de öğrencilerin de kafasını giderek karıştırıyor. Artık bir an önce TEOG yerine gelen bu liselere geçiş sisteminde ne olduğunun ayrıntıları ile açıklanması gerekiyor. 

Bakan Yılmaz'ın sistemi ilk tanıtırken yaptığı açıklamaya göre öğrencilerin yüzde 92'si adreslerine göre oluşturulan eğitim bölgelerindeki okullara yerleşecek. Bu öğrenciler 5 tercih yapacak ve okul puanına göre yerleştirme işlemi gerçekleştirilecek. Yani yaklaşık 1.1 milyon öğrenci bu şekilde okula yerleşecek. Öğrencilerin yüzde 8'i ise 600 okul için yapılacak merkezi sınavın sonuçlarına göre bir liseye girecek. Bu sınav da temel derslerden yapılacak, sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşacak ve 60 soru yöneltilecek. 

Ana hatlarıyla bu şekilde açıklanan liseye geçiş sisteminde sürekli başka bilgiler geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise henüz yeni sistem üzerinde çalışıldığını söylüyor. Son olarak dün Bakan Yılmaz partisinin milletvekillerine liseye geçiş sistemini anlatmak için yaptığı açıklamada 9 farklı liseden öğrencilerin 5 okul tercihi yapacaklarını belirtirken, merkezi sınavla ilgili de bilgi verdi. Buna göre 60 soru olarak açıklanan soru sayısının 80 olabileceğini, 600 okulun sayısının 800'e çıkabileceğini ve 3 yanlışın 1 doğruyu götüreceğini, sınav sorularının 8'inci sınıf müfredatından oluşacağını açıkladığı bilgisi yer aldı. 

LİSEYE GEÇİŞ İÇİN ALO 147 FARKLI BİLGİ VERİYOR

Bu açıklamalarla bir kez daha soru işaretlerine neden oldu. Üstelik de MEB'in Alo 147 hattını arayan velilere bu bilgilerin hiçbiri verilmiyor. Aileler, "Alo 147 hattını aradığımızda ne soruların 8'inci sınıftan çıkacağı, ne 3 yanlışın bir doğruyu götüreceği, ne de soru sayısının 80 olacağına ilişkin bilgi yok. Kime inanacağız? Artık yeter, bizi de düşünün ve bir an önce sınavın da sistemin de ayrıntılarını açıklayın" diyor. 

ALI 147 NE DİYOR?

Aileler liseye geçiş sınav sisteminin ayrıntılarını öğrenmek ve bilgi almak için MEB 147 hakkını aradıklarında şu bilgileri alıyor: 

"8'inci sınıf düzeyindeki öğrenciler haziran ayında yapılacak sınava girecek. Sınav haziran ayının ilk hafta sonu olacak. Sözel ve sayısal olmak üzere 2 bölümden oluşacak. 60 soru yer alacak, 90 dakika verilecek. Sorular 8'inci sınıf müfredatı ağırlıklı olmak üzere 6 ve 7'inci sınıfın müfredatından oluşacak. Sınavla öğrenci alan okullar mayıs ayında açıklanacak. Öğrenciler 5 okul tercih edecek. 

Mahalli yerleştirme sisteminde öğrenciler adreslerine en yakın okullara yerleşecek. 5 okul seçilecek. Bunlar Anadolu, Mesleki ve teknik ile imam hatip liseleri gibi okullar. Sınava girerek tercih yapanlar da sınavsız adrese göre yerleşme için 5 okul seçecek. Sınava giren öğrenci başarı durumuna göre sınavla alan okullara, başarısız olması durumunda ise adresine göre yerleşecek."

15-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin