Arama sonuçları

Liseye geçiş sınavı örnek soruları yayımlandı

Liseye geçiş sınavı örnek soruları yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınavla öğrenci alan liselere yerleştirme sınavına ilişkin örnek soruları yayımladı.    

MEB, kaldırılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminin kaldırılmasıyla gelen liseye geçişte yeni sistem ile ortaokul 8. sınıflarda öğrenim gören 1 milyon 192 bin öğrenciden 1 milyon 80 bini sınavsız, 110 bin öğrenci de haziran ayında yapılacak sınavla yerleştirilecek. Sınavla öğrenci alacak fen, sosyal bilimler ve proje okullara yerleşebilmek için isteğe bağlı girilecek sınav sadece 8. sınıf müfredatını kapsayacak. 135 dakika sürecek sınavda 90 çoktan seçmeli soru sorulacak. Buna göre sınavda 20 fen, 20 Türkçe, 20 matematik, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile 10 yabancı dil sorusu olacak.

45 ÖRNEK SORU 

 MEB, internet sitesi üzerinden sınavda çıkacak sorulara ikişlin örnek sorular yayımladı. "Sözel" ve "Sayısal" olmak üzere iki kitapçık yayımlandı. Sayısal Bölüm kitapçığında Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden 10'ar, Sözel Bölüm kitapçığında Türkçe'den 10, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil'den 5'er olmak üzere toplam 45 örnek soru paylaşıldı. 

75+60 DAKİKA OLACAK

MEB'den yapılan açıklamada "Sözel bölüm ve Sayısal Bölüm olarak iki ayrı kitapçık ve iki ayrı optik cevap formu ile Haziran ayında iki oturumda gerçekleştirilecek sınav 75+60=135 dakika sürecek" ifadelerine yer verildi. Buna göre öğrencilere 50 sorudan oluşacak Sözel Bölüm testi için 75, 40 sorudan oluşan Sayısal Bölüm için ise 60 dakika verilecek. 

 

Örnek sorulara (Sözel) ulaşmak için tıklayınız.

Örnek sorulara (Sayısal) ulaşmak için tıklayınız.

 

 

1 MİLYON  80 BİN SINAVSIZ YERLEŞECEK

Sınavsız mahalli kayıtlar ise Anadolu, Mesleki ve Teknik Anadolu ve Anadolu İmam Hatip Liselerini kapsayacak. Liselerin tamamına yakını mahallinden öğrenci alacak şekilde il ve ilçe müdürlükleri tarafından öğrenci, adres ve ortaokul bazlı olarak gruplandırılarak "Eğitim ve Kayıt Bölgeleri" oluşturuldu. 

Her bölgede, her okul türünden en az 9 okul yer alacak. Öğrenciler, zorunlu 5 tercih yapacak. Ortaokul 8. sınıflarda öğrenim gören 1 milyon 192 bin öğrenciden 1 milyon 80 bini sınavsız, 110 bin öğrenci de sınav ile yerleştirilecek.

Haziran ayından önce eğitim bölgeleri, e-okul üzerinden veli ve öğrencilerin bilgilerine sunulacak. Tercihlerin alınmasının ardından temmuz ayı sonunda kayıt bilgileri ilan edilecek.  

 

28-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş