Arama sonuçları

Liseye geçiş sınavında soru sayısı artacak

Liseye geçiş sınavında soru sayısı artacak

Liseye geçiş sınavında soru sayısı artacak. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, sınavla öğrenci alan okullar için yapılacak sınavda soru sayısının artacağını açıkladı. Hürriyet’ten Gamze Kolcu’ya konuşan Tekin’in TEOG yerine getirilen liseye geçiş sistemi ile ilgili açıklamaları şöyle:

LİSEYE GEÇİŞ SINAVINDA SORU SAYISI ARTACAK

Soru sayısı 60 olarak açıklandığında üniversiteye girişte TYT’de soru sayısı 80’di. Onlar soru sayısını arttırdılar. Biz de arttıracağız.
 

SINAVA 600 BİN ÖĞRENCİ GİRER

Sınavı tamamen isteğe bağlı bıraktık. Çocuğunuzun yüzde 10’luk dilimde yer alacağına inanıyorsanız sınava sokarsınız. Bu yıl bütün velilerde, ‘çocuğum denesin’ psikolojisi olacaktır. 600 bin öğrenci sınava girer. Ancak gelecek yıl azalır.

120 BİN ÖĞRENCİ YERLEŞECEK

 Dünyada kullanılan liseye geçiş sistemlerini inceledik. En fazla 120 bin öğrenci, sınavla öğrenci alan okullara yerleşecek.

OKUL BAŞARISI  SINAVLA YERLEŞTİRMEDE ETKİSİZ

 Okul başarı puanı, sınavla öğrenci alacak liselere yerleştirmede etkili olmayacak. Bu okullara sadece sınav sonuçlarına göre öğrenci alınacak.

EĞİTİM BÖLGELERİ NASIL OLUŞTURULACAK?

Yeni sistemde adrese dayalı kayıtta eğitim bölgeleri oluşturulurken, bölge bölge ortaokullarla liseler eşleştirilecek; iki eğitim kademesi arasında bağ kurulacak. Bölgedeki ortaokullar ile mevcut liselerin kontenjanları karşılaştırılacak ve eğitim bölgeleri oluşturulacak. Ortaokul ile lise eşleştirildiğinde, bir ortaokuldan mezun olan öğrenci, hangi liseye de gidebileceğini önceden bilerek tercih yapacak. Eğitim bölgelerini oluştururken birinci öncelik eve yakınlık diğeri ise ortaokul eşleştirmesi. Öğrenciler istediği okul türünde evine en yakın okula yerleşecek. Tercih etmediği bir okulda okumayacak.

HER OKUL TÜRÜ BÖLGEDE OLACAK

Bir öğrenciyi evine yakın diye imam hatip ya da meslek lisesine; imam hatip lisesi isteyeni de evine yakın diye Anadolu lisesine gönderecek insanlar değiliz. Bu kesinlikle olmayacak. Herkes okul türleri itibariyle, evine en yakın okula gidecek. Öğrenciye, her okul türü sunulacak. Örneğin bir öğrenci, okulu bitirdi sınava girdi veya girmedi. Haziran başında da sınav yaptık.

TEMMUZ TERCİH AYI OLACAK

Okul tercihi yapılabilmesi için temmuz ayı başı gibi e-okulda tercih ekranı açacağız. Öğrencinin önüne ‘sınava girdim sınavla yerleşmek istiyorum’ diye bir ekran çıkacak; oradan sınavla öğrenci alan okullardan 5 tercih yapacak. Aynı sistemde ikinci bir ekran daha açılacak. Bu ekranda da sınavla yerleşememesi durumunda gidebileceği adrese dayalı okullar çıkacak. Öğrenci buradan da 5 tercih yapacak. Sınavla girilecek okullar da adrese dayalı okullar da aynı anda seçilecek.

ÖZEL OKULLAR SKORLARI KULLANACAK

 Özel okullar, bizim sınavımızın skorlarını kabul edecekler. Hakkâri’deki bir öğrenci bizim sınavımıza girerek İstanbul’daki özel bir okula kabul alabilecek. Bu da fırsat eşitliği yaratıyor. Skorları ayrı ayrı (puan türüne göre) açıklamayacağız. Özel okulların ‘ben matematik puanına göre öğrenci alayım’ deme şansı olmayacak. Özel okullar tek bir sınav sonucuna göre öğrenci alacaklar. Adalet duygusunu zedeleyecek hiçbir şey olmayacak.

ÖZEL OKULLAR ÖNCE KAYIT YAPACAK

Özel okullar bizden bir ayrıcalık istediler. Kayıt ekranını sadece devlet okulları için açıyorduk, şimdi temmuz ayı başında özel okullar için de açacağız. Onlara da e-okul üzerinden kayıt ayrıcalığı tanıdık. Sonuçlar açıkladıktan sonra kayıt alacaklar. Yaklaşık 50 bin öğrenci özel okullara kayıt yaptırdığı için bizim sistemimizden düşecek. Bu öğrenciler tekrar devlet okullarından tercih yapamayacaklar. Okullar açılınca nakil hakkı vereceğiz.

ÖĞRENCİNİN NAKİL HAKKI OLACAK

Öğrencilere TEOG’da da olduğu gibi nakil hakkı vereceğiz.

6 AY ŞARTI ARANMAYACAK

Adres taşıma, fen lisesi manzaralı ev ilanları söylentileri çıkıyor. İkametgâh için 6 ay şartı da aranmayacak.

22-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş