Arama sonuçları

Liseye geçişte TEOG kaldırılacak mı?

Liseye geçişte TEOG kaldırılacak mı?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaöğretime geçişte sonuçları kullanılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarını kaldırmaya mı hazırlanıyor? Bu soruyu sorma nedeni MEB 2017 Performans raporu.  

Milli Eğitim Bakanlığı 2017 performans programını yayımladı. MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından hazırlanan programda 65 hükümet programına da atıfta bulunarak, 2017 yılında yapılması planlanan hedefler yer alıyor. 

Rapora göre MEB ortaöğretimde yeni liseler arasında kalite farklılıklarını asgari seviyeye indirecek tedbirler alacak. Okullar arasındaki farklılıkların azaltılmasıyla eş zamanlı olarak, ortaöğretimde öğrencilerin ikametlerine en yakın okullardan birinde öğrenim görmesinin altyapısı oluşturulacak. 

Okullar arasında fark kalmayacağı için de öğrencilerin girmek için yarıştığı okullar da ortada olmayacak. Çünkü hedefe göre tümü eşit hale gelecek. Bu durumda da sonuçları liselere geçişte kullanılan TEOG sınavlarının bir anlamı kalacak mı? 

YERELE YETKİ DEVRİ VE OKUL BAZLI BÜTÇE 

MEB'in hedeflerinden biri de öğrenci sorunlarının okul düzeyinde çözülmesini esas alarak, merkezden yerele doğru yetki devri yapmak. İlk ve ortaöğretimde okul bazlı bütçe yönetimine geçilmesine yönelik çalışmalar yapılacak. Okulları akademik, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif performansa göre değerlendirerek, sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılması sağlanacak.

OYUN TABANLI ÖĞRENMEYE GEÇİLECEK 

Raporda okullarda "oyun tabanlı öğrenme"nin etkin hale getirileceği belirtilerek, şöyle deniliyor: "Mobil öğrenme sistemlerini geliştirecek; sosyal medyanın öğrenme aracı olarak daha etkin biçimde kullanılması sağlanacak. 

YABANCI DİL EĞİTİMİ İÇİN 

Yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek düzeyde yabancı dil öğretimi olacak. Müfredat gözden geçirilecek. Birlikte, problem çözmeye dayalı ve proje tabanlı öğrenmeyi teşvik eden eğitim teknolojileri yaygınlaştırılacak.

TÜM ÖĞRENCİLERE SPOR VE MÜZİK YETKİNLİĞİ 

Liseyi bitiren her öğrencinin bir spor dalından lisans alabilecek düzeyde veya bir müzik enstrümanını belirli bir yeterlilikte kullanabilecek düzeyde eğitim alması sağlanacak. Bu dönemde özel yetenekli öğrencilerin gelişimlerinin desteklenmesi amacıyla özel programlar ve yeni uygulamalar geliştirilecek.

02-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin