Arama sonuçları

Lokomotif’ten sonra ‘yıldız’ üniversiteler seçilecek

Lokomotif’ten sonra ‘yıldız’ üniversiteler seçilecek

Lokomotif’ten sonra ‘yıldız’ üniversiteler seçilecek. Türk yükseköğretim sistemi lokomotif üniversitelerden sonra 'yıldız' üniversitelerle de tanışacak. Lokomotif üniversiteler bulundukları bölgelerin kalkınma planlarına göre araştırma yapmak üzere seçilirken, "yıldız" üniversiteler de Türkiye'yi uluslararası alanda araştırma ve bilim alanında temsil edecek. Seçilecek bu üniversiteler özel olarak desteklenecek ve uluslararası arenada Türkiye'yi bilim alanında temsil edecekler. 

Önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2016-2014 akademik yıl açılışını Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yaparken hem seçilen 5 lokomotif üniversiteyi açıkladı hem de uluslararası alanda Türkiye'yi "bilimde" temsil edecek 5 üniversite seçilmesini YÖK'e hedef olarak gösterdi. 

YÖK'E YENİ HEDEFİNİ VERDİ 
Erdoğan, "Burada YÖK'e yeni bir hedef tavsiye ediyorum" diyerek, nasıl bölgesel kalkınma için 5 üniversite seçildiyse Türkiye'nin bilim hayatını uluslararası alanda temsil edecek 5 üniversitenin daha seçilmesini istedi. Erdoğan, "Ülkemizin bilim hayatını uluslararası alanda en üst düzeyde temsil edecek 5 üniversite belirleyip bunları özel olarak destekleyelim" diye konuştu. 

YILDIZ'LARI SEÇECEK GRUP OLUŞACAK
Erdoğan'ın Türkiye'yi uluslararası temsil edecek "yıldız"larının belirlemesini hedef olarak göstermesi üzerine YÖK de bu hedef doğrultusunda çalışma grubu oluşturma kararı aldı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, "Bundan sonraki hedefimiz Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi Türkiye'yi uluslararası alanda temsil edecek araştırma üniversitelerini seçmek. Seçilecek bu üniversiteler özel olarak araştırma projelerinde desteklenecek. Bu üniversitelere özel araştırma kaynakları ayıracağız ve onlar bizi yaptıkları bilimsel çalışmalarla en üst alanda uluslararası camiada temsil edecekler" diye konuştu. Saraç bilim insanlarından oluşturulacak komisyonun da önümüzdeki günlerde bu üniversiteleri belirlemek için çalışmalara başlayacağını ifade etti. 

ÖNCELİKLİ ALANLARI ZATEN BELİRLEDİK
YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç üniversitelerin birbirlerinin kopyası olmasını istemediklerini söyleyerek, "Üniversitelerin hepsi uluslararası nitelikleri gözetmeli ama farklı değerler üretmeli. Üniversitelerimizin bir kısmının eğitimde bir kısmının araştırma ve teknoloji üretiminde bir kısmının da bölgesel kalkınma için farklılaşmasını ve ihtisaslaşmasını istiyoruz. Üniversitelerimizde ihtisaslaşma ve misyon farklılığına gidilmesini hedefliyoruz" dedi. 

100 ALANDA 2 BİN BURS 
bu yıl bin araştırma görevlisi kadrosu ilanına çıkılacağını söyleyerek, yeni başlatılacak burs programı 100-2000 Projesi kapsamında da belirlenen 100 öncelikli disiplinlerarası alanda 2 bin doktora bursu verileceğini dile getirdi. 

Kaynak: Habertürk

 

20-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş