Arama sonuçları

LYS-2’de hata yaptıran sorular nedir?

LYS-2’de hata yaptıran sorular nedir?

Geçen hafta yapılan Matematik Sınavı’ndan (LYS-1) sonra sayısal Matematik Fen (MF) puanlarıyla tercih yapacak adaylar bu hafta sonu yapılacak Fen Bilimleri Sınavı’na (LYS-2) girecek. Tıp, mühendislikler gibi programları tercih ederken kullanılacak puanların oluşmasını sağlayacak bu sınav aynı zamanda en başarısız olunan sınav. 

460 bin 362 adayın başvurduğu LYS-2,  25 Haziran Cumartesi günü yapılacak. Saat 10.00’da başlayacak sınav, tek oturumda uygulanacak ve toplam 135 dakika sürecek. Fizik, kimya ve biyoloji testi olmak üzere adaylar bu 3 testten 30’ar soru yanıtlayacak. Her testte 45 dakika süre verilecek. Yani bir soruyu çözmek için 45 dakikanız olacak. 

LYS-2’de hangi sorularda hata yapıldığını, nelere dikkat etmeniz gerektiğini Final Eğitim Kurumlar uzmanları anlattı.  

SORUYU DOĞRU OKUYUN: Adaylar soruları doğru okuyamıyor. Özellikle  “kesinlikle doğrudur veya “kesinlikle yanlıştır” , “hangisi doğru olabilir” türündeki sorularda hata yapıyor.  

İŞLEM HATASI: Matematik sorularında da sık rastlanan işlem hataları bu testte de tekrarlanıyor. Matematiksel işlem gerektiren sorular çözülürken dikkat edilmeli, acele etmeden kontrol edilmeli.

SORU KÖKÜNE DİKKAT: Yorum getiren sorularda yapılan hataların nedeni  soru kökünün iyi okunmamasından yani doğru anlaşılmamasından kaynaklanıyor. 

EN ÇOK HATA YAPILAN SORU TİPLERİ: Adaylar özellikle formülleri ve yorumları birbirine benzeyen konuların soru tiplerinde örneğin, tek yarık, çift yarık deneyi gibi hata yapıyor. 

SONUNA KADAR OKUYUN: Birçok aday soruyu sonuna kadar okumuyor. Sorunun yarısına geldiğinde anladığını düşünüp, çözmeye çalışıyor. 

OLUMSUZLUK VE SIRALAMA: Olumsuzluk ve sıralama sorularında hata yapılıyor. Bu soruları çözerken daha dikkatli olmalılar. 

KONU TEKRARINA DEVAM: Sınava son bir hafta kala adaylar daha çok soru tekrarı yapmalı. Uyku düzenlerine dikkat etmeli, iyi beslenmeli. 

SINAVA AÇ GİTMEYİN: Adayların kan şekerlerini dengeleyebilmeleri için sınava aç gitmemeleri gerekir. 

Bu yazı Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan’ın LYS’ye Doğru: Sınav Rehberi başlıklı yazı dizisinde de kullanılmıştır

 

24-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş