Arama sonuçları

LYS-3’te hangi sorular hata yaptırıyor?

LYS-3’te hangi sorular hata yaptırıyor?

Edebiyat Coğrafya Sınavı (LYS-3)  26 Haziran Pazar günü saat 10.00’da başlayacak. LYS-3’te Türk dili ve edebiyatı testinde 56, coğrafya-1 testinde 24 soru yer alacak. Sınav toplam 120 dakika sürecek. LYS’ler içinda adaylar en fazla LYS-3’te başarılı oluyor. 56 soruluk Türk dili ve edebiyatı testinin yapılma ortalaması geçen yıl 20.98, coğrafya-1’in ise 10.21 olmuştu. 

Bu sınav  hukuk, işletme gibi programları tercih ederken kullanılacak Türkçe Matematik (TM) puanlarının oluşması için adayların Matematik Sınavı’ndan (LYS-1) sonra girdikleri ikinci sınav. 

Bu sınavda adayların en çok yaptığı hataları ve nelere dikkat etmeleri gerektiğini ise Uğur Eğitim Kurumları Coğrafya Bölüm Başkanı  Davut Gürler ile Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden Cevdet Eyüboğlu yanıtladı: 

ÇELDİRİCİSİ GÜÇLÜ SORULAR: Bütün sınavlarda olduğu gibi LYS-Coğrafya -1'de de okuduğunu algılamak ve verilerden yorum çıkarmak çok önemlidir. LYS'lerin dört yıllık müfredatı taradığı unutulmamalı. Çeldiricisi güçlü olan uzun metinli sorulara dikkat edilmelidir. 

HARİTA OKUMAYA DİKKAT: Harita okuma ve yorumlama becerileri son yıllarda ağırlık kazandı bunlara dikkat edilmeli. Müfredat dışı soru beklenmemeli. Bazı öğrenciler sorulmak istenen şeyi algılamadan seçeneklerden hareketle soru çözmeye çalışmaktadır.Bu durum hata riskini büyük oranda artırmaktadır.Soru kökü okunurken sorulmak istenen şey algılanmalı ve seçenek ilişkisi öyle kurulmalıdır.

ANLAM BİLGİSİ SORULACAK: Edebiyat testindeki 56 sorunun yaklaşık 20 soruluk bölümü lise dil ve anlatım müfredatından , 36 soruluk bölümü ise Türk edebiyatı müfredatından olacaktır. Dil ve Anlatım sorularında  ağırlık yine anlam bilgisinden (sözcükte anlam, cümlede anlam, paragraf) olacaktır ve bu bölüm YGS‘nin  benzeri olacaktır.

PARAGRAFLARI DİKKATLE OKUYUN: Bu bölümdeki sorularda öğrencilerimizin parçaları dikkatli okumaları,zaman kazanabilmek için hızlı okuma yanlışlığına düşmemeleri  gerekmektedir.  

AĞIRLIK CUMHURİYET DÖNEMİ: Türk edebiyatı bölümünde ise lise müfredatındaki tüm konular yoklanacaktır ancak ağırlık önceki LYS ‘lerde olduğu gibi Cumhuriyet döneminden olacaktır. 

SORU KÖKÜNÜ DOĞRU OKUYUN: Ayrıca soru çözümünde yapılması gereken ilk iş soru kökünün doğru okunup sorunun doğru anlaşılmasıdır. Sorularda bezen seçeneklerden gitmek dedoğru bir yol olabilir. Bilgilerden emin olduğunuz seçenekleri de eleyerek cevabı bulmanız mümkündür. Bununla birlikte eğer soru hakkında hiçbir bilginiz yoksa soruyu boş bırakmak daha doğru olacaktır.

Bu yazı Habertürk Gazetesi’nde Pervin Kaplan’ın LYS’ye Doğru: Sınav Rehberi başlıklı yazı dizisinde de kullanılmıştır

 

25-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş