Arama sonuçları

LYS kaygınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

LYS kaygınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

LYS kaygınızı nasıl kontrol edebilirsiniz? Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) yapılmasına sayılı günler kaldı. Bu sınavlarda ilk kez açık uçlu sorular yöneltilecek olması da LYS kaygınızın yükselmesine neden oluyor. 

Peki LYS kaygınızı kontrol altına almanız mümkün mü? İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim görevlisi Songül Özgün LYS kaygınızı kontrol altına almanız için önerilerde bulundu: 

LYS KAYGINIZI AÇIK UÇLU SORULAR TETİKLEMESİN: LYS’de yeni bir yaklaşımın oluştuğunu, kısa yanıtlı açık uçlu soruların bu yıl ilk kez sınavda yer alacağını anımsatan Özgün şöyle dedi: “Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi sınavda bu yıl ilk defa çoktan seçmeli soruların yanında, cevapları bir - iki rakamdan ya da bir sözcük veya bir cümleyleaçıklanabilecek sorulara yer veriyor. Yeni uygulanan sistem öğrencilerin heyecanına kaygıyı da ekliyor. Açık uçlu soruların her sınavda üçer tane çıkması adayların bu sisteme alışması açısından kaygıları azaltır nitelikte olacaktır. Ancak açık uçlu az soru var deyip soruları es geçmemek gerekiyor.” 

ACELE ETMEYİN, SAKİN YAPIN: Özgün, her bireyin öğrenme stilinin farklı olduğunu, özellikle yazarak, önemli noktaların altını çizerek, renkli kalemler ya da kâğıtlarla çalışmanın belleği güçlendirdiğini aktardı. Sınavda öğrencilerin aceleci davranmaması gerektiğine dikkat çeken Özgün sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Öğrencilerimizin dikkatini odaklandırmada yaşayacağı güçlüklerin önüne geçmek için soruları özenle okumalarında fayda var. Aceleci bir şekilde soruları yanıtlamak, asıl istenen cevabın bulmasını engelleyebilir.”

 

 

30-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş