Arama sonuçları

LYS maratonu Sosyal Bilimler’de başladı

LYS maratonu Sosyal Bilimler’de başladı

LYS maratonu Sosyal Bilimler’de başladı. Lisans Yerleştirme Sınavları’nın (LYS) ilk oturumu  Sosyal Bilimler Sınavı (LYS-4) ile başladı. Adayların sınav salonlarına alınması saat 09.45’te son buldu. 

LYS-4 saat 10.00’da başladı. Sınav tek oturum halinde yapılacak ve 135 dakika sürecek. Sınavda 44 soruluk tarih testi, 14 soruluk coğrafya-2 testi ve 32 soruluk felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testi yer alacak. Tarih için 65, coğrafya-2 için 20, son test için ise 50 dakika süre verilecek.Her test için ayrı bir test kitapçığı olacak ancak tek cevap kağıdı kullanılacak. LYS-4’te adaylara 3 tane de açık uçlu soru soruluyor.  Adaylara 8 tane de din sorusu yöneltiliyor. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf öğrenciler ise din soruları yerine alternatif soruları yanıtlayacak. 

Adaylar LYS-4 sınavının birinci ve ikinci testlerde yani tarih ve coğrafy-2 testlerinde cevaplama süresi içerisinde son testin ilk 15 ve son 15 dakikası içinde sınav salonlarından çıkamayacak. 

LYS-4 Türkçe Sosyal (TS) puanlarının oluşması için girilmesi zorunlu olan iki sınavdan birisi. İlahiyat, coğrafya öğretmenliği, okul öncesi öğretmenliği, özel eğitim öğretmenliği gibi bölümler TS-1 puan türü ile öğrenci alacak. 

TS-2 puan türü ile öğrenci alan programlar arasında da tarih, Türkçe öğretmenliklerinin yanı sıra film tasarımı, gazetecilik gibi bölümler var. 

LYS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK

LYS puanları 11 Temmuz’da açıklanacak. LYS puanları ile birlikte hem LYS hem de YGS yerleştirme puanları da açıklanmış olacak. 

 

10-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş