Arama sonuçları

LYS tercihinde barajları unutmayın

LYS tercihinde barajları unutmayın

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanlarıyla tercih yapacak adayları 4 fakülte daha ilk adımda "baraj" ile eleyecek. Hukuk, tıp, mimarlık ile ziraat, orman ve su ürünleri dışında mühendislik okumak isteyenler başarı sırası barajına takılacak. Tercihlerinizde barajları dikkate almalısınız aksi halde tercihiniz geçersiz olur. 

YÖK'ün geçtiğimiz yıl tıp ve hukuk fakülteleri için başarı sırası barajı getirdi. Tıp fakültesi tercih edeceklerin ilgili puan türünde yani MF-3'te ilk 40 bin, hukuk okumak isteyenlerin ilgili puan türünde TM-3 ilk 150 başarı sırasında yer almasını şart koştu. 

İKİ FAKÜLTE DAHA EKLENDİ
Bu yıl ise YÖK iki bölüme daha baraj getirdi. İlgili puan türünde yani MF-4'te ilk 200 binde olmayanların bu yıl mimarlık programlarını tercih etme hakkı yok. Ziraat, su ürünleri ve orman fakülteleri hariç mühendislik okumak isteyenler de ilgili puan türünde MF-4'te ilk 240 bin başarı sırasında değillerse bu bölümleri tercih edemeyecek. Bu arada Ziraat fakültelerinin Gıda Mühendisliği programını tercih etmek için de MF-4 puan türünde ilk 240 bin başarı sırasında olmanız gerekiyor.  

BU BARAJLARA DİKKAT EDİN
Bu yıl tercih yapacak adaylar işte ilk kez bu yıl mimarlık ve mühendislik için getirilen bu baraja takılacak. Tıp ve hukuk için geçen yıl getirilen baraj bu yıl da geçerli olacak. Bu yıl 4 fakülteyi ilgilendiren bu baraj KKTC üniversiteleri için de geçerli olacak. 

VAKIF ÜNİVERSİTELERİ BARAJI YÜKSELTEBİLİR
YÖK’ün açıkladığı başarı sırası barajları tüm üniversiteler için geçerli. Yani hem devlet hem de vakıf üniversiteleri bu barajların altında öğrenci alamaz. Ancak vakıf üniversiteleri istediklerdi takdirde açıklanan başarı sırası barajlarını yükseltme hakkına sahipler. 

HANGİ PROGRAM İÇİN HANGİ BAŞARI SIRASI VAR
Tıp: MF-3: En düşük 40.000
Hukuk: TM-3: En düşük 150.000
Mimarlık: MF-4: En düşük 200.000
Mühendislik: MF-4: En düşük 240.000 (*)
(*) Orman, Ziraat, Su Ürünleri fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dahil. 

 

02-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş