Arama sonuçları

Maarif Vakfından 'eğitimde Ar-Ge' yeniliği

Maarif Vakfından 'eğitimde Ar-Ge' yeniliği

Maarif Vakfından "eğitimde Ar-Ge" yeniliği. Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, kurdukları ekiple eğitim alanında geniş kapsamlı bir Ar-Ge faaliyeti yürüttüklerini söyledi.Akgün, 35 ülkedeki 270 maarif okulundaki kütüphanelerle irtibatlı eğitim ihtisas kütüphanesi kuracaklarını bildirdi.

Akgün, Türkiye Maarif Vakfı kurulmasına dair kanun tasarısının, 17 Haziran 2016'da TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşmasının üçüncü yıl dönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

MAARİF VAKFINDAN ‘EĞİTİMDE AR-GE’ YENİLİĞİ

Akgün, vakıf olarak kuruldukları günden bu yana 100 ülkeyle temasa geçtiklerini, 52 ülkede resmi temsilcilik açtıklarını hatırlattı. Akgün, 35 ülkede 270 okulda yaklaşık 30 bin öğrenciye eğitim öğretim faaliyetleri sunduklarını dile getirdi. Akgün, bu okullarda çoğunluğu yerel olmak üzere 5 bin dolayında akademik ve idari personelin çalıştığını aktardı. 

Akgün, Maarif Vakfı'nın eğitim-öğretim faaliyeti yürüttüğü tüm ülkelerin eğitim sistemlerini de daha yakından tanıma fırsatı yakaladığına işaret etti. Akgün, şöyle dedi:

"Sadece FETÖ iltisaklı okulların devrini sağlayan kurum olmanın ötesinde çok yönlü olarak uluslararası eğitimin bütün boyutlarıyla ilgileniyoruz. Vakıf genel merkezinde, eğitimin Ar-Ge'si ile ilgili bir ekip kurduk. Türkiye'deki eğitimin uluslararasılaşmasına katkılar sağlayan çok önemli bir kurum haline geldik. Türkiye'deki eğitim sisteminin yurt dışında tanıtımından dünyadaki eğitimsistemlerine kadar geniş kapsamlı bir Ar-Ge faaliyeti yürütüyoruz." 

60 ÜNİVERSİTEYLE İKİLİ İŞ BİRLİĞİ YAPILDI

Dünyadaki eğitim sistemlerine ilişkin ciddi raporlamalar yaptıklarını ifade eden Akgün, şu bilgileri verdi:

"Tanzanya'dan Arnavutluk'a, Pakistan'dan ABD'ye kadar çok geniş bir yelpazede, eğitimsistemlerinin ilköğretim, lise, üniversite giriş, bakalorya gibi çok kapsamlı verilerine sahibiz. Bu verileri, sistematik hale getirip Türkiye'deki eğitim araştırmacılarının kullanımına açacağız. Bu amaçla eğitim Ar-Ge'si için Türkiye'de şu anda 60 üniversiteyle ikili iş birliği anlaşmaları yaptık. Yurtdışındaki eğitim fuarlarından çıkan yayınlara kadar Türkiye'deki ve dünyadakieğitimle ilgili tüm gelişmeleri takip ediyoruz."

YURTDIŞINDA DİL ÖĞRENMEK İSTEYENLERE DESTEK VERİLİYOR

Akgün, verilerini tez  yazmak isteyenlerle paylaşarak araştırmacılara da yardımcı olmaya çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Yurtdışındaki üniversitelerin kayıt ve kabul şartlarına ilişkin verileri de toplayıp bu verileri de isteyenlerle paylaşıyoruz. Türkiye'deki üniversitelere ilişkin bilgi almaya gelenlere de yardımcı oluyoruz. Türkiye'de üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerimize de saha incelemeleri için mihmandarlık yapıyoruz, ilgili üniversitelerle iletişimlerini sağlıyoruz."

Akgün, ayrıca yurt dışında dil öğrenmek isteyenlere de temsilcilikler aracılığıyla destekler verdiklerini söyledi. 

EĞİTİM VE İHTİSAS KÜTÜPHANESİ KURULACAK

Akgün, "Eğitimle ilgili Ar-Ge süreçlerini desteklemek, Türkiye'de eğitimle ilgili araştırma yapanlara alt yapı ve kaynak sağlamak üzere bir eğitim ihtisas kütüphanesi kuruyoruz" dedi. 

Akgün, Türkiye Maarif Vakfı'nın merkez binasındaki kütüphanenin öğrenci ve araştırmacılara hizmet vereceğini ve her dilden 20 bin civarında kitabın yer alacağını söyledi. Akgün, şu bilgileri verdi:

"35 ülkedeki 270 maarif okulundaki kütüphanelerle de irtibatlı olacak şekilde her türlü yayının görüntülenebileceği kütüphane otomasyon sistemi kuruldu, gerekli yazılımlar tamamlandı, kitaplar otomasyona kaydedilmeye başlandı. Kitap girişleri belli bir aşamaya geldikten sonra kütüphanemize kurumsal web sayfamızdan da ulaşmak mümkün olacak."

‘KÜTÜPHANEMİZE 10 BİN CİVARINDA KİTAP TEMİN EDİLDİ’

Kütüphaneye 10 bin civarında kitap temin edildiğini söyleyen Akgün, şu bilgileri verdi: "Ayrıca kütüphanemize alınmak üzere 10 bin civarında kitabın da seçim ve tespiti yapıldı, kitapların satın alma süreçlerine başlanmak üzere. Hem mevcut kitaplarımızın hem de satın alınması planlanan kitapların önemli bir kısmı, İngilizce, Arapça, Almanca ve Fransızca dillerinde olacak."

Akgün, kütüphane için eğitim ile ilgili doktora ve yüksek lisans tezlerinin incelendiğini, bin dolayında tezin açık erişim yoluyla temin edildiğini dile getirdi. Akgün, otomasyona giriş süreçleri tamamlandığında öğrencilerin ve eğitimcilerin kütüphanedeki kitap ve görsellerden yararlanma imkanı olacağını söyledi.  

17-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş