Arama sonuçları

Maliyet 75 kuruş, ÖSYM adaydan 75 TL alıyor

Maliyet 75 kuruş, ÖSYM adaydan 75 TL alıyor

Maliyet 75 kuruş, ÖSYM adaydan 75 TL alıyor. CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya ÖSYM’nin 75 Kuruş maliyeti olan bir oturum için adaylardan 75 lira aldığını belirtti.

YKS, KPSS, TUS, YDS, ALES, DGS ve Kurum Sınavları ile e-sınavlar için adaylardan alınan ücretlerin yüksek olduğunu gerekçe gösteren CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya bu ücretlerin tamamen kaldırılması gerektiğini vurguladı.

MALİYET 75 KURUŞ, ÖSYM ADAYDAN 75 TL ALIYOR

Yılmazkaya Birgün’ün haberine göre şöyle dedi:

“Öğretmen olabilmek için 3 oturuma giren bir aday ÖSYM’ye 225 lira ödüyor. AKP İktidarı vatandaşın üç kuruş parasını almak için ÖSYM’yi adeta tahsilat veznesine çevirmiş. ÖSYM’nin yılda yaptığı 60 farklı sınava yaklaşık 11 milyon başvuru yapılmakta. Bunlardan da kişi başı ortalama 100 TL gibi bir para alınmakta. Bu parayı hesapladığımızda zaten kendi bütçesinin çok üzerinde bir gelir elden ÖSYM, KPSS sınav ücreti için 75 TL almakta. Bunun maliyeti 1 lira bile değil. 75 kuruş. Öğretmenlik için sınava giren bir kişi 3 sınav için 225 lira ödüyor. Gözetmen ve diğer maliyetlerle birlikte 15-16 lirayı geçmeyen bir sınav için yüzde 500’lerde bir kar oranı elde edilmektedir. 2018 yılında 3 oturum halinde düzenlenen YKS, KPSS, TUS, YDS, ALES, DGS ve Kurum Sınavları ile e-sınavlar için adaylardan alınan ücretlerin toplamı 737 milyon 367 bin TL. İnsanlar yol parası bulamıyor, evine ekmek götüremiyor, işe girmek için bu sınavlara giriyor. Ama görüyoruz ki AKP İktidarı vatandaşın üç kuruş parasını almak için ÖSYM’yi adeta tahsilat veznesine çevirmiş. Madem ÖSYM’ye bütçeden para aktarıyoruz, sınav ücretleri tamamen kalksın.”

 

 

17-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş