Arama sonuçları

Mart’ta öğretmen ataması mı olacak?

Mart’ta öğretmen ataması mı olacak?

Mart’ta öğretmen ataması mı olacak? Yüzbinlerce öğretmenin gözü kulağı bu yıl içinde yapılması planlanan öğretmen atamaları ile ilgili tarihin açıklanmasında. Bir süre önce Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) 30 bin kadro verildiği bunun 15 bininin şubat, 15 bininin de mart ayında öğretmen ataması için kullanılacağı ifade edilmişti. Ancak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz bu haberler üzerine kamuya ayrılan 60 bin kadronun ne kadarının MEB’e verileceğinin belli olmadığını duyurmuştu. Bu yüzden de şubat ayında öğretmen ataması olup olmayacağı ve ne kadar öğretmen atanacağına ilişkin de bilgi veremeyeceğini açıklamıştı.

Öğretmen atamaları ile ilgili bilgi Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan değil ama CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil’den geldi. İrgil, "Sayı çok olmayabilir ama Mart'ta öğretmen ataması olacağını düşünüyorum" dedi.

400 BİN ÖĞRETMEN ATAMA KARARI BEKLİYOR

İrgil, düzenlediği basın toplantısında, ülkenin gündeminde anayasa değişikliği olmasına rağmen, yaklaşık 10 milyon kişiyi ilgilendiren konularla ilgili gündeminde bulunduğunu belirtti.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN AİLELERİ İLE BULUŞMALI 

400 bin öğretmen adayının atama haberi beklediğini anlatan İrgil, "15 Temmuz'dan sonra sadece Güneydoğu Anadolu ile kalkınma bölgelerindeki illerde 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapıldı" diye konuştu. İrgil, bu öğretmenlere 6 yıl aynı yerde kalma şartı getirildiğini, bu nedenle ailelerin ayrı olduğunu vurgulayarak, ailelerin ayrı kalmaması için eş tayini istediklerini kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığının bu talebi Maliye Bakanlığına ilettiğini aktaran CHP'li İrgil, "Sözleşmeli öğretmenler kendi aralarında eş tayini olabilecek. Biz de bunun bir an önce gerçekleşmesini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

ŞUBAT AYINDA ÖĞRETMEN ATAMASI OLMALI 

CHP'li İrgil, öğretmenlerin şubat atamasının yapılması gerektiğini vurguladı. Şubat ayına 10 gün kalmasına rağmen, henüz Hükümetten bu atamayla ilgili haber gelmediğine işaret eden İrgil, "Milli Eğitim Bakanlığı bu atamayı istiyor ama Maliye Bakanlığı, tulumbada su bittiği için istemiyor. Ancak referandum süreciyle bunun yolu açılabilir. Sayı çok olmayabilir ama ben Mart ayında öğretmen ataması olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

ÖĞRETMEN ATAMALARINDA SÖZLÜ SINAV KALKMALI

Ceyhun İrgil, atamaların torpil olmaması için, sözlü sınav yerine KPSS sınavı ile yapılması gerektiğini bildirdi. KHK ile kapatılan 20 üniversitedeki 65 bine yakın öğrencinin açıkta kaldığını kaydeden İrgil, bu öğrencilerin bazılarının farklı üniversitelere yerleştirildiğini, ancak onlara da ayrımcılık yapıldığını ileri sürdü. 

15 BİN GENÇ AKADEMİSYEN İŞSİZ KALDI

İrgil, KHK ile kadrosuz kalan 15 bine yakın genç akademisyenin bu sorununun da giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Ceyhun İrgil, Hükümete, "Müfredat konusunda samimi iseniz, bunun en iyi tartışılacağı yer TBMM Genel Kuruludur. Bu konuyla ilgili Mecliste genel görüşme açılsın ve müfredat orada tüm detaylarıyla tartışılsın" çağrısında bulundu.

Bu blog AA abonesidir

20-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş