Arama sonuçları

Master için yurtdışına öğrenci gönderilmeyecek

Master için yurtdışına öğrenci gönderilmeyecek

Master için yurtdışına öğrenci gönderilmeyecek. Belli branşlar dışında artık yurtdışına yüksek lisans için öğrenci gönderilmesinden vazgeçiliyor. Öğrenciler yüksek lisanslarını Türkiye’de yaptıktan sonra doktora için yurtdışına gönderilecek. Yurtdışı için de adres ABD değil, Avrupa ve Uzak Doğu olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Bakan Yardımcısı Mustafa Safran Eğitim Bir Sen’in hazırladığı "Yükseköğretime Bakış 2018: İzleme ve Değerlendirme Raporu"nun açıklandığı toplantıda konuştu. Safran’ın açıklamaları devlet burslarıyla ABD başta olmak üzere yurtdışına gönderilen lisansüstü eğitim alacak öğrencileri yakından ilgilendiriyor.

 

MASTER İÇİN YURTDIŞINA ÖĞRENCİ GÖNDERİLMEYECEK

Aynı zamanda Safran’ın açıklamaları Türkiye’nin bundan sonra yurtdışına göndereceği öğrenciler için adresin ABD’den Avrupa ve Uzak Doğu ülkelerine çevrileceğini de gösteriyor. Safran yurtdışına belli alanlar dışında yüksek lisans için de öğrenci gönderilmeyeceğini, yalnızca doktora eğitimine yollanacağını söyledi.

İşte Safran’ın Türkiye’nin yurtdışı eğitim politikalarının nasıl değişeceğini anlatan konuşmasından satır başları:

YÖK’E TEKLİF GÖTÜRÜLECEK

Yükseköğretim Kurulu’na (YÖK), Türkiye'nin ekonomik tablosunu da göz önüne alarak yurtdışında lisansüstü eğitim konusunda bir çalışma teklif edeceğiz. En iyi üniversitelerimizde yüksek lisanslarını yapacaklar, sonra doktora için yurtdışına göndereceğiz. Bizim bundan yıllık kazancımız ABD için 20 milyon dolar. Türkiye'nin ali menfaatleri gereği ve dış politikada takip ettiği boylam ve enlem doğrultusunda öğrencileri, Avrupa'ya ve Uzakdoğu'ya yönlendireceğiz.

ABD’YE 35 MİLYON DOLAR ÖDENİYOR

1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun kapsamında, 2005'e kadar 76 yılda 9 bin 689 kişi son 10 yılda ise 15 bin 900 kişi eğitim için yurtdışına gönderildi. Yarın YÖK Başkanı ile bu konuyu görüşeceğiz. ABD'ye yıllık yurt dışı yüksek lisans ve doktora öğrencileri için ödediğimiz para 35 milyon dolar. Bunu çok reel bir rakam olarak görmüyoruz ve öğrenciler de bize göre rasyonel bir gelişim de göstermiyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin bize yüklediği bir vebal bu ekonomik olarak. Genelde birleşik doktora yaptırıyorlar, yani yüksek lisansları ve doktorayı birleşik yaptırıyorlar. Yüksek lisansları genel anlamda son derece basit tutuyorlar. Doktorada biraz sıkıyorlar. 

 

YÜKSEK LİSANSI TÜRKİYE’DE YAPTIRACAĞIZ

Yükseköğretim Kurulu’na, Türkiye'nin ekonomik tablosunu da göz önüne alarak bir çalışma teklif edeceğiz. Yüksek lisansı burada yaptıracağız. Bir istisnası var, çok spesifik branşlar var. Türkiye'deki üniversitelerde yüksek lisans olarak açılmamış branşlar var. Bunlar dışında hiçbir öğrenciyi yüksek lisans için eğitim, işletme, iletişim, öğretmenlik, mühendislik gibi alanlarda yurtdışına göndermeyeceğiz. En iyi üniversitelerimizde yüksek lisanslarını yapacaklar, sonra doktora için yurt dışına göndereceğiz. Bizim bundan yıllık kazancımız 20 milyon dolar.

NEDEN ABD’YE GİDİYORLAR?

Parametrelere bakıldığında ‘Neden ABD?’ sorusuna çok mantıklı bir cevap bulamadık. Avrupa'daki üniversitelerin kalitesini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla bundan sonra biz Türkiye'nin ali menfaatleri gereği ve dış politikada takip ettiği boylam ve enlem doğrultusunda öğrencileri, Avrupa'ya ve Uzakdoğu'ya yönlendireceğiz. Bu hem ekonomik kaynaktır hem de çocuklarımızın belki kültürel anlamda da kendisi gibi olabilme ve kalabilme noktalarında da bunun daha faydalı olacağına inanıyoruz. Yarın bunu YÖK Başkanı ile uzun uzadıya konuşacağız." 

12-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş