Arama sonuçları

Masumiyet Müzesi’ni öneren öğretmene soruşturma

Masumiyet Müzesi’ni öneren öğretmene soruşturma

Masumiyet Müzesi’ni öneren öğretmene soruşturma. Bir edebiyat öğretmeninin 12’nci sınıf öğrencilerine Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi isimli romanını önermesi “sakıncalı” bulundu. Bu nedenle öğretmen hakkında soruşturma açıldı.

 

Geçen yıl İstanbul Şile İMKB 50. Yıl Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde görev yapan öğretmeni bir veli Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikâyet etti. Veli şikâyetinde öğretmenin çocuklara “müstehcen” şeyler okuttuğu savunuldu. Birgün’den Mustafa Kömüş’ün haberine göre öğretmen hakkında soruşturma açıldı.

MASUMİYET MÜZESİNİ ÖNEREN ÖĞRETMENE SORUŞTURMA

İsmini vermek istemeyen öğretmen soruşturma açılmasının ardından öğrencilerin sorgulandığını, “Müzeye gittiniz mi? Kitabı okudunuz mu?” gibi sorular sorulduğunu söyledi.

 

ÖSYM VE MEB SINAVLARINDA SORU ÇIKIYORÖğretmen kendisinin de müfettişler tarafından sorgulandığını söyledi. Müfettişlere “Orhan Pamuk Nobel Edebiyat Ödülü almış bir yazar. MEB’in ÖSYM’nin sınavlarında hakkında sorular soruldu” dediğini aktaran öğretmen müstehcen denilen şeylerin de hayatın içinde olduğunu savundu.
 

İKİNCİ KEZ İFADEYE ÇAĞRILDI


Geçen yıl yaşanan olayla ilgili öğretmen bu yıl da ifadeye çağrıldı. Bu yıl başka bir okula çalıştığı için Beyoğlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ifadeye çağırdığı öğretmene gelen yazıda “Öğrencilerin okuması için uygun olmayan içeriğe sahip olduğu bilirkişi görüşüyle tespit edilen…” ifadesi yer aldı. 11 Ekim günü öğretmene gönderilen yazıda yedi gün içinde ifade vermesi istendi.


MASUMİYET MÜZESİ MEB KİTAPLIĞINDA DA VAR


Masumiyet Müzesi kitabını önerdiği için hakkında soruşturma açılan öğretmen şöyle dedi:

“Masumiyet Müzesi, MEB’in elektronik kitaplığında yer alıyor. Yani bir yasaklı listesi varsa da bu kitap o listede yok. Müstehcenlik denilen şey modern romanın içinde var. Biz Aşk-ı Memnu romanını da veriyoruz. Orada enseste kadar varan şeyler var. Onun da verilmemesi gerekiyor. Okuma alışkanlığı kazanmaları açısından bir aşk romanı olduğu için daha kolay okunsun diye bu kitabı önerdim. Edebiyat öğretmeni olarak bir kitap okuttuğum için hakkımda soruşturma açıldı ve ceza alabilirim.”

BU YÜZDEN TAYİN EDİLDİ


Tayin alma sebeplerinden birinin bu olay olduğunu söyleyen öğretmen sözlerini şöyle sürdürdü.

“Geçen yıl idareden destek alamadım. Kendileri bu kitabı okuttuğumu bilmelerine rağmen müfettişlere beni uyardıklarını söylediler. Öğrencilere kitabı okumadıklarını söylemelerini” tavsiye ettiler.”

 

 

18-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş