Arama sonuçları

Matematik ‘eğlenerek’ ve ‘oyun’ ile öğretilebilir mi?

Matematik ‘eğlenerek’ ve ‘oyun’ ile öğretilebilir mi?

Matematik neredeyse tüm öğrencilerin korkulu rüyası. Türkiye’de de hem ulusal hem de uluslararası sınavlarda da öğrencilerin en başarısız oldukları derslerin başında matematik geliyor. Peki matematiği öğrencilerin sevmesini sağlamak mümkün mü? Hem eğlenerek hem de oyun ile matematik öğrenmek, öğretmek mümkün mü?

İşte tüm bu soruların yanıtlarını 20 yıldır dünyanın çeşitli ülkelerinde eğitim programları üzerine çalışmış Duriya Aziz verecek. Türkiye Özel Okullar Derneği 28 Nisan 2018 Cumartesi günü Özel Arel Koleji’nin ev sahipliğinde “Singapur Matematik Eğitimi” konulu seminere Aziz katılacak. 

MATEMATİK ‘EĞLENEREK’ VE ‘OYUN’ İLE ÖĞRETİLEBİLİR Mİ?

Hindistan’ın Bombay kentinde doğup büyüyen ve Singapur vatandaşı olan Duriya Aziz, yaklaşık 20 yıl boyunca dünyanın her bölgesinde öğretmenlerle eğitim programlarının uygulanması üzerinde çalıştı. Aziz, uygulanan pedagoji ve uygulandığı kültürel ve sosyal bağlamların arasındaki dinamik karşılıklı etkileşimi gözlemledi. 

Matematik ders kitapları, resimli kitaplara ek olarak akademik makale ve yazılar yayımlamış bir yazar olarak öğretmenlerin mesleki gelişimi ve sürekli öğrenimi konusuyla ilgileniyor. Aziz en çok gurur duyduğu konunun ise Singapur eğitim markasını içlerinde ABD’nin de bulunduğu 50’den fazla ülkede yaygınlaştırılması olduğunu söylüyor. 

SİNGAPUR MATEMATİĞİ NASIL ÖĞRETİYOR?

Singapur’un matematik alanında uyguladığı eğitim sistemi Türkiye’den farklı. Matematik uygulamalı ve gençlere sevdirilerek öğretiliyor. Bu eğitim sistemi oyunlaştırılmış öğrenme modeline dayanıyor. Bu da işlem yapmayı kolaylaştıran, zihinsel hesaplama stratejilerine adapte olmayı sağlayan, öğrencilere matematik problemlerini, hızlı ve doğru bir şekilde çözebilmek için temel deneyimler kazandıran bir eğitim programını içeriyor. 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci’nin de katılacağı seminere resmi ve özel okullardan yaklaşık bin okul yöneticisi, matematik ve sınıf öğretmenlerinin katılımı bekleniyor. Bu konuya ilgili duyan öğretmenler https://event.tozok.org.tr  adresinden onlinekayıt yapabilir.

19-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin