Arama sonuçları

Matematik ve sanattan anlayan para kazanacak

Matematik ve sanattan anlayan para kazanacak

Günümüzde “Geleceğin Meslekleri”nin neler olacağı en çok tartışılan konulardan birisi. Sizler için bu mesleklerin neler olduğunu ve gelecekte nasıl bir eğitime sahip olanların avantajlı olacağını Profesyonel Fütüristler Derneği’nin kurucusu ve merkezi ABD’de bulunan Herman Group danışmanlık şirketinin yöneticisi Joyce Gioia’a sorduk.  

Kariyer tercihleriyle ilgili 5 kitabı bulunan Gioia, geleceğin mesleklerine hazır olabilmeleri için gençlerin nasıl bir eğitim almaları gerektiği sorusuna şu yanıtı veriyor: 

“Fen, matematik, teknoloji gibi alanlarda eğitim alan ve bunun üzerine de sosyal bilimler ya da sanat dalları hakkında bilgi sahibi kişiler avantaj sahibi olacak.”

Gençlerin iş için güçlü bir özgeçmiş sunmaları gerektiğini vurgulayan Gioia’nın önerisi özgeçmişlerinde deneyimlerini olabildiği kadar detaylı ve niteliklere önem vererek aktarmaları. Gioia, gençlere şu öneride bulunuyor: “Kendinizi sınırlayan iş etiketlerine takılmayın ve size daha geniş seçenekler sunacak kariyer alanlarına yoğunlaşın.” 

Bakın Gioia geleceğin meslekleri olarak neleri sıralıyor


TELETIP TEKNİSYENİ

Bu kişiler dünyanın farklı yerlerine seyahat edecek sağlık personeli olarak görev yapacaklar. Doktorlara yardımcı olarak, hastalıkları teşhis edip müdahalede bulunacaklar. En az dört yıllık bir eğitim gerektiren bu meslek özellikle ordu personeline sağlık hizmeti sunma konusunda kullanışlı olacak. 

Fotoğraf: Avustralya İstanbul Başkonsolosluğu


GLOBAL İŞž SÜRECİ KOORDİNATÖRÜ

Bu meslekteki kişiler yabancı dil, iletişim, takım çalışması, planlama becerilerini kullanarak dünyanın farklı yerlerinde çalışmalar yürüten şirket personelleri arasındaki iletişimi yürütecekler. Bu meslek grubunun bilmesi gereken dillerin başında Çince, İspanyolca geliyor.

Fotoğraf: Yaşar Üniversitesi


İNİVASYON (YENİ GİRİŞžİMLER) MÜDÜRÜ

ޞirketin genel müdürlerine direk rapor veren bu kişiler, yeni fikirler ve ürünlerden sorumlu olacak. Bu mesleğin sahip olması gereken temel özellikler  yaratıcı olmak, yeniliklere açık olmak ve sınırların ötesinde düşünebilmek.


HAVAYOLLARI BAޞ AޞÇISI

Bu pozisyon, Mutfak Sanatları Akademileri’nden mezun olup, alanında en az beş yıl tecrübesi olan kişiler için geçerli. Yüksek beklentili bir yolcu kitlesi için besleyici, yaratıcı ve uçakta tüketimi kolay yemekler hazırlarlar.

Fotoğraf: Yaşar Üniversitesi


SOSYAL YARDIM YÖNETİCİLERİ

Kişiler ve şirketler arasındaki sigorta anlaşmalarını düzenlerler. Bu yöneticiler, sigortalı kişileri yararlanabilecekleri hizmetler hakkında onları bilinçlendirirler. Finansal planlama ve bilgisayar becerileri gereklidir.

Fotoğraf: Yaşar Üniversitesi


DENEYİMLER BAޞKAN YARDIMCISI

Bu pozisyon şirket müşterilerinin pozitif deneyimler yaşamasından sorumludur. Müşteri memnuniyeti; konferans ve gösterilerde yapılacak sunumlar, medya kuruluşları aracılığıyla ya da internet yoluyla sağlanır. Bu pozisyon, psikoloji, sosyoloji, antropoloji alanında dört yıllık eğitimini tamamlamış ya da pazarlama alanında çalışmış kişiler için uygundur.

Fotoğraf: İstanbul Aydın Üniversitesi


HAVA ARACI TEKNİSYENİ

Gelecekte uçan ulaşım araçlarının kullanılacağını öngörürsek bu araçların bakımından sorumlu, hava ulaşımında uzman makine mühendislerine ihtiyaç olacak. Bu kişiler en az beş yıl eğitim almalı ve uydu iletişim sistemlerini de iyi şekilde kullanabilmeli.

Fotoğraf: İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)


SU ALTI OTEL MÜDÜRÜ

Gelecekte müşterilerine farklı deneyimler yaşatmak isteyen su altı otellerini yönetecek kişilere ihtiyaç duyulacak. Bu kişiler çalışanları denetleyerek müşteri memnuniyetini ve güvenliğini sağlamakla yükümlü olacaklar. Otel Yöneticiliği bölümlerinden mezun olan kişilerin ayrıca liderlik üzerine master yapmaları ve birkaç yabancı dili akıcı biçimde konuşmaları gerekiyor.

Fotoğraf: Yaşar Üniversitesi


SU ALTI TESİS MÜHENDİSİ

Su altı otelleri tesislerinin işleyiş ve bakımından sorumlu olup, müşterilerin güvenli bir deneyim yaşamalarını sağlarlar. Bu kişilerin teknik bakım alanında en az beş yıllık deneyimleri olması beklenecek.


KİŞžİSEL EОLENCE TASARIMCISI

Bu kişiler isteğe özel evlerde, iş yerlerinde; havaalanı gibi kalabalık ortamlarda kullanılmak üzere özel ses ve görüntü sistemleri geliştirecekler. Tasarımcıların bilgisayar programlama becerilerinin yanı sıra, kültür, sanat alanlarında da bilgi sahibi olmaları gerekir.

Fotoğraf: Yaşar Üniversitesi


ORMAN GÖREVLİSİ

Bu kişiler Afrika ve Güney Amerika’daki vahşi yaşamın sürdüğü yerlerde bulunan bilim adamı, kaşif, işçi gibi kişilerin güvenliğini sağlayacaklar. Fiziksel açıdan güçlü ve sağlıklı olması beklenen bu kişilerin daha önceden orduda çalışan, savaş ve hayatta kalma tekniklerini kullanabilen kişiler olacağı öngörülüyor.

Fotoğraf: Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)


İKNA DİREKTÖRÜ

Bu kişiler dil becerilerini ve ikna yeteneklerini kullanarak müşterileri memnun edip ürünlerini iyi şekilde pazarlamak ve anlaşmalar imzalamakla görevlidir. Amerika’da “Liberal Arts” olarak bilinen, Temel Bilimler alanında lisans ve lisansüstü eğitim bu kişiler için gereklidir.

Fotoğraf: İstanbul Aydın Üniversitesi


ޞİRKET MEZUNLAR DİREKTÖRÜ

Bu pozisyondaki kişiler, şirketle şirketin eski çalışanları arasındaki iletişimin devamlılığını sağlarlar. Doğum, hastalık gibi şirketten bir süre ayrı kalan kişilerin işlerine geri dönme sürecinde çalışırlar. Pazarlama alanında çalışan ve iletişim becerileri gelişmiş kişiler için uygundur.

Fotoğraf: Yaşar Üniversitesi


 

EОİTİM TECRÜBESİ TASARIMCILARI

Bu meslektekiler her yaşa, isteğe özel eğitim programı hazırlarlar. Uzaktan eğitim yöntemleri geliştirecek olan bu kişilerin teknoloji ve eğitim trendlerini bir arada kullanmaları gerekecek.


BİLGİSAYAR-İNSAN ETKİLEޞİM TEKNİSYENİ

İnsanlar ve bilgisayarlar arasındaki işbirliği üzerinde çalışacak olan bu kişiler eğitimden, sağlığa bilgisayarların personel tarafından verimli kullanılması için çalışacaklar. Bilgisayar teknolojileri alanında lisans ve lisansüstü eğitim bu kişiler için gereklidir.

Fotoğraf: Bahçeşehir Üniversitesi


İNSANSI PROTEZ TEKNİSYENİ

Bu kişiler çeşitli engelleri olan kişiler için ihtiyaçlarına yönelik protezler geliştirecekler. Görme, işitme ya da fiziksel engelli kişilerin hayatlarını kolaylaştıracak cihazlar geliştirecekler. Bu kişiler, biomedikal mühendislik alanında uzman, fizik tedavi üzerine çalışmalar yapmış kişiler olacaklar.

Fotoğraf: Yakın Doğu Üniversitesi


 

20-07-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş