Arama sonuçları

MEB, 9 yıl önce Öğrenci Andı’nı nasıl savundu?

MEB, 9 yıl önce Öğrenci Andı’nı nasıl savundu?

MEB, 9 yıl önce Öğrenci Andı’nı nasıl savundu? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Danıştay’ın Öğrenci Andı’nı kaldıran yönetmeliği iptal etmesinin ardından yaptığı açıklamada hukuki sürecin sürdüğünü belirtmişti. Bakanlık, kararın temyiz yolunun da açık olduğunu belirterek, aslında Öğrenci Andı’nın tekrar okutulmasının şu anda gündeminde olmadığı mesajını vermişti.

 

1933 yılından bu yana okullarda bayrak törenlerinde okutulan Öğrenci Andı 8 Ekim 2013 yılında yönetmelik değişikliği ile uygulamadan kaldırıldı. Aynı gün Türk Eğitim-Sen, öğrenci andını kaldıran bu yönetmelik kararının iptali için yargıya gitti. Danıştay 8’inci Dairesi ise 5 yıl sonra kararını geçtiğimiz hafta verdi. Danıştay’ın 19 Ekim 2018’deki kararı bu yönetmelik değişikliğini iptal etti.

 

Bu kararın ardından ise tartışmalar başladı. Türk Eğitim Sen kararın hemen uygulanması gerektiğini söyledi. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Andımız okullarda tekrar okutulmaya başlanmalı” diyerek, bakanlığı karara uymaya çağırdı.

MEB, 9 YIL ÖNCE ÖĞRENCİ ANDI’NI NASIL SAVUNDU?

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Geylan ise sosyal medya hesabından 2009 yılında MEB’in Öğrenci Andı’nın kaldırılması için açılan davadaki savunmasını paylaştı. Bu savunmada MEB, “ırkçı” suçlamalar için şöyle diyor: “Öğrenci Andı’nın geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza okutulmasının ayrımcılık, ırkçılık, eşitsizlikle bir ilgisinin olduğu söylenemez."

Türkiyeeğitimcom’da yer alan habere göre 2009’da Mazlum-Der’in başlattığı kampanya kapsamında, Diyarbakır’da M. R. Ç. adlı kişi Öğrenci Andı’nın okullarda okutulmaması için bakanlık aleyhine dava açmıştı.

SAVUNMADA NE DİYOR?

Bunun üzerine Bakanlık Danıştay 8’inci Daire’ye savunma metni göndermiş, savunmada Öğrenci Andı’nın dayanağının Anayasa’nın 2’nci maddesi olduğu belirtilmiş ve şunları dile getirmişti:

"Öğrenci Andı’nda yer alan ifadeler Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na aykırılık taşımamaktadır. Öğrenci Andı’ndaki ‘Ülküm, yükselmek ileri gitmektir. Ey Büyük Atatürk! Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim’ ifadeleri Anayasa’nın 2. maddesiyle doğrudan bağlantılı ve ilişkilidir. Anayasa’nın 2. maddesinde belirtildiği üzere ‘Türkiye Cumhuriyeti’nin insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı.... bir hukuk devleti olduğu.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Geylan bu savunmayı yayımlayarak, şöyle dedi:

İşte 2009da Öğrenci Andı’nın kaldırılması için açılan davaya gönderilen MEB savunması. Bugün biz ne diyorsak aynısını dile getirmiş. MEB. Kim? AKP’li Nimet Çubukçu. Ne değişti peki? Çok şey istemiyoruz; Nimet Hanım ne demişse aynısını söylüyoruz. Ne eksik,ne fazla"

22-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş