Arama sonuçları

MEB: Andımız için okullara genelge göndermedik

MEB: Andımız için okullara genelge göndermedik

MEB: Andımız için okullara genelge göndermedik. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Andımızın okullarda okutulmaması ile ilgili okullara bir genelge gönderilmediğini duyurdu.

MEB: ANDIMIZ İÇİN OKULLARA GENELGE GÖNDERMEDİK

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yaptığı açıklamada öğrenci andı ile ilgili bir genelge gönderildiği iddiasının doğru olmadığını belirtti. Bakanlık açıklamasında temyiz sürecini uzatmaya bakanlığın dahli olamayacağını söyleyerek, Danıştay'a "ek beyan"ın sunulduğunu açıkladı. Bakanlık, "Bu süreci belirleyen tamamen bağımsız yargıdır" dedi. 

ÖĞRENCİ ANDI İLE İLGİLİ NELER OLMUŞTU?

1933 yılından bu yana okullarda bayrak törenlerinde okutulan öğrenci andı 8 Ekim 2013 yılında yönetmelik değişikliği ile uygulamadan kaldırıldı. Aynı gün Türk Eğitim-Sen, öğrenci andını kaldıran bu yönetmelik kararının iptali için yargıya gitti. Danıştay 8’inci Dairesi ise 5 yıl sonra kararını verdi. Danıştay’ın 19 Ekim 2018’deki kararı bu yönetmelik değişikliğini iptal etti.

Eğitimciler bu karardan sonra Öğrenci Andı'nın okunması gerektiğini söylerken, MEB hukuki süreçin devam ettiği açıklamasını yaptı. Danıştay'a itiraz eden bakanlığın itiraz dilekçesi ise büyük tepki çekti.

HAKARET İÇEREN DİLEKÇE

MEB, temyiz dilekçesinde şu ifadeleri kullanmıştı:

“Türkler kendi çağdaşı unsurlara göre ulus bilincine en geç ulaşan topluluktur. Türkiye Cumhuriyet’ini kuran kadro zaten gecikmiş olan süreci hızlandırmak için yoğun çaba harcamıştır. Öğrenci Andı işlevselliğini yitirmiştir. Hal böyleyken 21. yüzyıl Türkiye’sinde 30’lu yılların ritüellerini benimsemek anakronik (çağdışı) bir yaklaşım olacaktır.”

Bu sözlerin kamuoyunun yanı sıra muhalefetin de büyük tepkisini çekmesi üzerine MEB, temyiz dilekçesinde sorumlu gördüğü Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü ile iki avukatı görevden aldı. Ardından da ek dilekçe sunacağını açıkladı.

06-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş