Arama sonuçları

MEB, bu sınavları neden yapıyor? Yeni sistem mi geliyor?

MEB, bu sınavları neden yapıyor? Yeni sistem mi geliyor?

MEB, bu sınavları neden yapıyor? Yeni sistem mi geliyor? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) başta Türkçe ve matematik olmak üzere ilköğretim ve liselerde sınavlar yapmaya başladı. Beceri ölçmek olarak nitelendirilen bu sınavların yapılmasında amaç nedir? Yeni bir sınav sistemi mi geliyor? İşte bu sorunun yanıtı Hürriyet’ten Nuran Çakmakçı’nın haberi veriyor.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, 4, 7 ve 11’nci sınıflara yönelik yapılan sınavların “ölçme ve değerlendirme” amacıyla yapıldığını söyledi.

MEB, BU SINAVLARI NEDEN YAPIYOR? YENİ SİSTEM Mİ GELİYOR?

Kamuoyunda bu sınavların yeni bir sistemin geleceğine ilişkin kaygı oluşturduğunun hatırlatılması üzerine Özer, “Yeni bir sınav sistemi yok” yanıtını verdi.

Özer’in açıklamaları şöyle:

ÖĞRENCİ BAŞARI İZLEME ARAŞTIRMASI YAPIYORUZ

Bir konuda iyileştirme yapabilmeniz için önce durum tespiti yapmanız gerekiyor. 2023 Eğitim Vizyonu’nda da herhangi bir notlandırma olmaksızın ‘Öğrenci Başarı İzleme Araştırması’ yapılacağı belirtilmişti. Bu amaçla ilk olarak 4, 7 ve 11’inci sınıf düzeylerinde Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri dersleriyle ilgili öğrenci başarı izleme araştırması yaptık. Araştırma 2 bin 865 okulda ve yaklaşık 350 bin öğrenciyi kapsayacak şekilde uygulandı. İlk defa 81 ilin tamamında bu kapsamda bir izleme araştırması gerçekleştirildi. Bu araştırmalar, merkezi ve eş zamanlı olarak yapılmadı. Her ilde Milli Eğitim Müdürlüklerimiz süreci kendileri yönetti. Araştırma sonucunda elde edeceğimiz bulgular ışığında bu alanlarda iyileştirme yapmak üzere alınması gereken tedbirleri belirleyeceğiz. Bu araştırmalar, kapsamına göre tüm illerdeki mevcut durum ile ilgili bize kesitsel resim verecek. Biz de bu resimden yola çıkarak okullarımız arasındaki başarı farklarını azaltacak ve kaliteyi artıracak şekilde önlemler alacağız ve okullarımıza destek vereceğiz.

YENİ BİR SINAV HAZIRLIĞI YOK

Yeni bir sınav hazırlığı kesinlikle yok. Bu araştırmalarda öğrencilere yönelik bir notlandırma söz konusu değil. Araştırmalar tamamen kendi süreçlerimizi iyileştirmeye yönelik. Sonuçta elde ettiğimiz bulguları kullanarak bir taraftan okullar arasındaki başarı farkının azaltılmasına yönelik önlemler alacağız, diğer taraftan da izleme yapılan her alanda kaliteyi sürekli artıracağız.

ASIL ODAK NOKTASI İLKÖĞRETİM

Başarı farkının azaltılmasında asıl odaklanmamız gereken yer, ilkokul ve ortaokullar. Sorunlar çözülemeyip ertelendiğinde liselerde akademik başarı farklarıyla yüzleşmek durumunda kalıyoruz. Bu durum da uzun vadede okul türlerinin öğrencinin akademik seviyesine
fazla duyarlı olmasına yol açıyor. Alışık olunan seviyenin altındaki öğrenciler o okullarda başarısız oluyorlar ve diğer lise türlerine geçiş yapıyorlar. Dolayısıyla, bu seviyedeki izleme araştırmalarıyla okullarımıza, öğretmenlerimize odaklanmaları gereken iyileştirme alanlarında yardımcı olmak istiyoruz.

VERİLERE GÖRE YATIRIM YAPILACAK

Bu araştırmalarınızdan elde edeceğiniz bulgular politika geliştirmemizde bize kolaylık sağlayacak elbette. Zaten bu amaçla yapıyoruz bu araştırmaları. Bu araştırmalarla nelerin çalıştığını ve nelerin de iyileştirilmesi gerektiğini öğrenci, okul ve il bazında değerlendirebilme imkanımız olacak. Tüm bu çalışmalar Bakanlığımız tarafından yürütülen okul profili ve e-portfolyö çalışmalarından bağımsız değil. Elde edilen bulguları kullanarak fiziksel yatırımlarımızı veriye dayalı planlayabileceğimiz gibi öğretmenlerimizin mesleki gelişim eğitimlerini, ölçme ve değerlendirme yöntemlerini veriye dayalı bir şekilde planlayabileceğiz. Ayrıca problemleri erken tespit etme ve erken iyileştirmede özellikle hafta sonu düzenlenen destekleme ve yetiştirme kurslarımızı da bu süreçte elde ettiğimiz verilerle daha verimli ve etkin bir şekilde kullanabileceğiz.

Tüm illerimizde ölçme ve değerlendirme merkezlerini kullanacağız. 2018 yılında 60 ilimizde bu merkezler kurulmuştu. Diğer illerimizde de ölçme ve değerlendirme merkezlerimizi kurduk ve altyapısını tamamladık. Böylece tüm illerimizde ölçme ve değerlendirme
merkezlerimiz faaliyete geçmiş oldu. Bu merkezlerimizi ülke çapında ölçme ve değerlendirme alanında ortak bir kültür oluşturmak ve il ve ilçe bazlı izleme, değerlendirme ve iyileştirme süreçlerini etkin bir şekilde yürütebilmek için kullanacağız.

ARAPÇA VE İNGİLİZCE’DE 4 BECERİDE ÖLÇME

2019 yılında sadece dört beceride Türkçe ölçmeye odaklandık. 2020 yılında Arapça ve İngilizce dillerinde dört beceride ölçme yapabilmek için çalışmalara başladık.

12-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin