Arama sonuçları

MEB 'Güreşçilik Spor Lisesi' açılacak

MEB 'Güreşçilik Spor Lisesi' açılacak

MEB 'Güreşçilik Spor Lisesi' açılacak. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz gelecek yıl Güreşçilik Spor Lisesi açılacağını açıkladı. Sivas'ta açıklama yapan Yılmaz, güreşçiliğin bir ata sporu olduğunu ve insanlık tarihi kadar da eski olduğunu söyledi.

GÜREŞÇİLİK SPOR LİSESİ NE ZAMAN AÇILIYOR?

Yılmaz'ın güreşçilik spor lisesi ile ilgili açıklamaları şöyle: 

"Türk milleti için de apayrı özel bir yere sahiptir. Ata sporu olarak kültürümüzde de bir yer edinmiştir. Tarihin her döneminde halkımız özel ilgi göstermiş, gelenek olarak nesilden nesle aktarılmıştır. Güreş mertçe ve güçle yapılan bir mücadele. Bu nedenle güreşlerin yapıldığı yere er meydanı denir. Bu meydanda hak eden kazanır. Bizim için güreş etkinlikleri geçmişimizle, kültürümüzle bağ kurmak, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmak için bir fırsattır. Bu etkinlikte gençler güreş sporunu tanır, sever, güreşe olan ilgisi artar ve nesilden nesle aktarılır. 

ANA TEMASI GÜREŞÇİLİK 

Millî Eğitim Bakanlığı olarak ana teması güreşçilik olan Spor Lisesi´ni gelecek dönemden itibaren eğitime açacağız. Sivas da nice şampiyonlar çıkartmaya devam edecektir. Her ülkenin özellikle başarılı olduğu spor branşları vardır ama güreş denince akla Türkiye gelir. Ünlü Türk güreşçilerini anmadan güreş tarihi yazılamaz ve Türkiye´de Sivas olmadan Türk güreşi yazılamaz. Adeta güreş Türkiye ve Sivas ile özdeşleşmiştir. Sivas´ın önemli değerlerinden biri de yetiştirdiği ülke ve dünya çapındaki şampiyonlardır. Kazıkçı Karabekir, Keçeli Ahmet Ayık, Fevzi Şeker, Sebahattin Öztürk, Hamza Yerlikaya, Aydın Polatçı gibi nice yiğitler bu topraklardan çıkmıştır. Bu meşhur güreşçilerimizin ardından görüyoruz ki bugün de başarılı güreşçilerimiz yetişiyor. Geçen yıl yapılan Rio Olimpiyatları´nda milli güreşçilerimizden Taha Akgül hemşehrimiz altın madalya kazandı. Böylelikle hem dünya şampiyonu olan hem de olimpiyat şampiyonu olan ender sporcular arasına katılma başarısı gösterdi. Bundan dolayı da Taha kardeşimi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum."

09-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş