Arama sonuçları

MEB Müsteşarı Tekin’den liste savunması

MEB Müsteşarı Tekin’den liste savunması

MEB Müstaşarı Tekin'den liste savunması. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin, ortaöğretime geçiş sistemi ile ilgili şöyle dedi: 

"İlan ettiğimiz okullar arasında hem sınavla hem sınavsız öğrenci alan her türden okulumuz var."

MEB MÜSTEŞARI TEKİN'DEN LİSTE SAVUNMASI

Sınavla öğrenci alan liseler listesinin nasıl oluşturulduğuyla ilgili açıklama yapan Tekin şöyle devam etti:

“Biz şu anda okullarımızın yüzde 10'unu sınavla yüzde 90'ını sınavsız öğrenci alacak bir şekilde tasnif ettik. Bu tasnifi yaparken TEOG dediğimiz süreçte öğrencilerin ilk beş tercihlerine bakarak kendi içinde kategorize ettik. Anadolu liseleri merkezi sınavla öğrenci alacağı için ve Türkiye'nin her yerinden öğrencilerin tercih edebilmesi nedeniyle öncelikli olarak pansiyonu olan okulları tercih ettik” dedi. 

Tekin, İsmail Kahraman Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Eğitim-öğretim Değerlendirme Toplantısı'na katıldı. Müfredat değişikliği nedeniyle öğrencilerin aksaklık yaşamaması için yoğun çalışma yürüteceklerine değinen Tekin, yaz aylarının yoğun bir gündemi olacağını kaydetti. 

İşte Tekin’in açıklamaları:  

YERLEŞTİRME KILAVUZU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Ortaöğretime geçiş sistemi son bir haftadır çok tartışılıyor. Gazeteler yazıyor. 'Milli Eğitim Bakanlığı hala açıklamadı. Sınavın içeriği ile ilgili bilgi vermedi. Halbuki kasım ayına geri gidin. 'Nisan ayı içerisinde sınavla öğrenci alacak okul listesi ve öğrenci kılavuzumuz yayınlanacak.' demiştik. Hukuki gerekçeleri de var. Aslında ocak ayında hazırlanmış bir kılavuzdan bahsediyoruz ama prosedür ve hukuki açıdan yapmamız gereken buydu. Şimdi de başka bir şeyi eleştiriyorlar.

HAZİRAN AYINDA YERLEŞTİRME KILAVUZU ÇIKACAK

Diyorlar ki, 'Milli Eğitim Bakanlığı hala yerleştirme ile ilgili kılavuzu açıklamadı.' Biz bunun için ne söylemiştik? 'Haziran ayında okullar kapandığında yani yaptığımız sınavın sonuçlarını açıkladığımızda yerleştirmeye ilişkin hem sınavsız hem sınavlı yerleştirmeye ilişkin kılavuzumuzu da haziran ayının ortalarında yayınlayacağız.' dedik.

BİZİ BAŞKALARININ YÖNETMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Medya, halen, yapılan açıklamalara rağmen eleştirel sorular yöneltiyor. Bizi başkalarının yönetmesine izin vermeyeceğiz. Biz kendi tarzımızı kendimiz oluşturuyoruz. Bu eskiden de böyleydi. Sınavın sonucu açıklanmadan yerleştirmeyle ilgili usul ve esaslar açıklanmaz. Sınav sonuçlarını deklare ettiğimizde hem sınavla hem sınavsız öğrenci alan okullara ilişkin yerleştirmemizi yapacağız. 

KENDİ İLKELERİMİZE GÖRE LİSTELERİMİZİ OLUŞTURDUK

Türkiye genelinde yıllardır faaliyet gösteren bir okul listedeolmadığı, yeni açılan bir okul ise listede yer aldığı için eleştiriliyor. Kaç puanla alan okul yok, şu kadar puanla öğrenci alan meslek lisesi listenin içinde yer almış. Bu ve buna benzer eleştirilerin tamamı hariçten gazel okuyan bakanlığı kendi manipülatif yönlendirmeleri ile yönetmeye çalışan insanların ürettiği şeylerdir. Biz ilkesel olarak kendi ilkelerimizi koyduk. Bu ilkelere göre listelerimizi oluşturduk.

HEM SINAVLA HEM SINAVSIZ ÖĞRENCİ ALAN OKULUMUZ VAR

Bakanlık bünyesinde ortaöğretim, dini öğretim ile mesleki ve teknik eğitim genel müdürlükleri var. Üç genel müdürlüğün üçünden de hem sınavla hem de sınavsız öğrenci alan okul listesi sunacağız, sunmak durumundayız. Okullarımız arasında herhangi bir ayrım gözetmediğimizi deklere edilmesi için bu bizim için önemliydi. Biz bunu yaptık. İlan ettiğimiz okullar arasında hem sınavla hem sınavsız öğrenci alan her türden okulumuz var. Bizde ortaöğretim bu şekilde örgütlenmiş.Dünyada temel eğitimden ortaöğretime geçişte çok farklı modelleri var. Tamamen sınavsız geçen ülkeler var. Bütün okulların sınavla yerleştirildiği ülkeler var. Ortalama yüzde 5-15 okulu sınavlı tanımlayıp geriye kalanları sınavsız tanımlayan ülkeler var. 2013 yılından itibaren kademeli olarak bir program gerçekleştirdik. TEOG uygulaması başladı ve birinci aşama sonlandırıldı. Şimdi ikinci aşamadayız. Okullarımızın yaklaşık yüzde 90'ı sınavsız öğrenci alacak, yaklaşık yüzde 10'u sınavla öğrenci alacak. Okul yönetimi ve rehber öğretmenlerimizin yönlendirmesi ile öğrencilerimiz liselere geçiş ilgi yetenek ve başarılarına göre liselere geçiş başlamış olacak.

TEOG SÜRECİNDE ÖĞRENCİLERİN İLK 5 TERCİHİNE BAKTIK

Biz şu anda okullarımızın yüzde 10'unu sınavla yüzde 90'ını sınavsız öğrenci alacak bir şekilde tasnif ettik. Bu tasnifi yaparken TEOG dediğimiz süreçte öğrencilerin ilk beş tercihlerine bakarak kendi içinde kategorize ettik. Yaklaşık olarak öğrencilerimizin yüzde 62'si ilk beş tercihinde Ortaöğretim Genel Müdürlüğü bünyesindeki okulları tercih etmiş. Yüzde 22'si Din Öğretim Genel Müdürlüğünü, yüzde 18'i de mesleki teknik eğitimi tercih etmiş. Bu bizim için veri. Biz yüzde 10'u tanımlarken bu veriye göre hareket ettik. 

Şu anda da yüzde 62'nin üzerinde bir oran Ortaöğretim Genel Müdürlüğü bünyesindeki okullarımıza ayrıldı. Yüzde 20'nin üzerinde din öğretim, kalan kısımda mesleki teknik eğitim kurumlarına ayrıldı. Bunun bir karşılığı ve anlamı var. Öyle rastgele ezberden yaptığımız bir şey değil.

PANSİYONLU OKULLARI TERCİH ETTİK

Eleştirenler sormadan niyet okuyor. Milli Eğitim Bakanlığı sanki rastgele bir sürecin içerisindeymiş gibi değerlendiriliyor. Bu böyle değil. Sağlıklı verilere dayanan, saha araştırmalarına dayanan bir bölünme, tasnif. Anadolu liseleri merkezi sınavla öğrenci alacağı için ve Türkiye'nin her yerinden öğrencilerin tercih edebilmesi nedeniyle öncelikli olarak pansiyonu olan okulları tercih ettik. Okulun pansiyonu yoksa merkezi sınavla öğrenci alan okulların arasında saymamızın hiçbir faydası yoktur. 'Türkiye'nin başka tarafından tercih edemeyecekse sistem kendi içinde çelişki üretir.' dedik. Türkiye'nin her tarafından bir okulun tercih edilmesinin birinci koşulu pansiyonunun olmasıdır. Eğer konaklama imkanısunamıyorsak o okulun Türkiye'nin her tarafından tercih edilmesinin hiçbir anlamı yoktur.

16-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin