Arama sonuçları

MEB, Öğrenci Andı kararını temyiz etti

MEB, Öğrenci Andı kararını temyiz etti

MEB, Öğrenci Andı kararını temyiz etti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Danıştay'ın "öğrenci andı"na ilişkin kararını temyiz etti.

Danıştay 8. Dairesi, ilköğretim okullarında uygulanan "Öğrenci Andı"nı kaldıran yönetmelik hükmünü iptal etti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 1933 yılından bu yana uygulanan Öğrenci Andı'nı 5 yıl önce kaldırmıştı. Bu karar üzerine de Türk Eğitim Sen yargıya gitmişti. Danıştay da geçen hafta aldığı kararda Öğrenci Andı'nın okutulmasını kaldıran yürütmeyi durdurma kararını iptal etmişti. Bunun üzerine de Öğrenci Andı ile ilgili tartışmalar başladı.

MEB, ÖĞRENCİ ANDI KARARINI TEMYİZ ETTİ

Bakanlığın, yaptığı bilgilendirmede öğrenci andına ilişkin Danıştay kararı temyize götürüldü ve yürütmesinin durdurulması istendi. Temyiz istemini, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek. 

OKUTULACAK TARTIŞMALARI

Öğrenci Andı ile ilgili yargıya giden Türk Eğitim Sen'in Genel Başkanı Talip Geylan da Danıştay kararından sonra, Öğrenci Andı’nın tekrar okullarda okutulması gerektiğini söyledi.

HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDİYOR DEMİŞTİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise kararın ardından yazılı açıklama yaptı. Bu açıklamada MEB, şöyle dedi: "İlköğretim kurumlarında "Öğrenci Andı" okutulmasına ilişkin yönetmelik maddesi, 8 Ekim 2013 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 1. Maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır. 

Danıştay 8. Dairesi, 24.04.2018 tarihinde söz konusu yönetmelik hükmünün iptaline, ilk derece mahkemesi olarak temyiz yolu açık olmak üzere karar vermiştir. Söz konusu karar henüz kesinleşmemiştir. Hukuki süreç devam etmektedir. "

DANIŞTAY KARARI TARTIŞMALARA NEDEN OLDU?

Bu arada Danıştay'ın öğrenci andının okunmasını kaldıran yönetmeliği iptal etmesinin ardından kamuoyonda ve siyasiler arasında da tartışmalar başladı. En son bu tartışmalara Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı ve "İstiklal Marşı'ndan başka and tanımıyoruz" dedi. 

MHP ile AKP arasında da Öğrenci Andı nedeniyle gerilim yaşanıyor. İki parti arasındaki ittifakın da yerel seçimler için bu nedenle bozulduğu da ifade ediliyor.

 

 

24-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş