Arama sonuçları

MEB öğretmeni tanımladı: Kuma saplanan araç gibi

MEB öğretmeni tanımladı: Kuma saplanan araç gibi

MEB öğretmeni tanımladı: Kuma saplanan araç gibi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, öğretmenler için “Kuma saplanan araç gibi patinaj yapıyorlar” dedi. Kaldırılacağı yönündeki tartışmalar bir süredir devam eden pedagojik formasyon, MEB Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ile MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Adnan Boyacı’nın Anadolu Üniversitesi’nde katıldığı toplantıda yeniden gündeme geldi.

Safran, Toplantıda yaptığı konuşmada, öğretmenlerin bir bölümünün iyi okullarda eğitim gördüğünü, bir bölümünün, “Biz bu işi yaparız da şöyle böyle” dediğini söyledi. Birgün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre Safran, 300 bin öğretmenin ise tamamen umudu kestiğini belirtti.

MEB ÖĞRETMENİ TANIMLADI: KUMA SAPLANAN ARAÇ GİBİ

Safran, “Kuma saplanan araç gibi patinaj yapıyorlar” dedi. Eğitim fakültesindekilerin pedagojik formasyona verdiği emeğin yarısını öğretmen eğitimine vermelerini istediklerini anlatan Safran, “Bayramdan sonra pedagojik formasyonu kaldırıyoruz” diye konuştu.

ÖĞRETMEN KRİTERİNİ KİM BELİRLEYECEK?

Safran’ın sözlerine tepki gösteren Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, şöyle dedi:

“Öğretmen alımında pedagojik formasyon aranmayacak ise öğretmen alma kriterine kim nasıl karar verecek?” diye sordu. Aydoğan, yalnızca alan bilgisinin ve genel kültürün öğretmen olmak için yeterli olamayacağını belirterek “Bu karar, atama bekleyen öğretmen sayısını azaltma isteğinden ibaret bir adımsa, var olan sorunu çözmek bir yana daha da çözümsüz hale getirir.”

Pedagojik formasyonun kaldırılacağı yönündeki kararın açıklama şeklinin kaygılarını artırdığını ifade eden Aydoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir MEB bürokratı, elinde bilimsel veri olmadan öğretmenleri nasıl sınıflandırır? MEB, iktidarın eğitim politikasının uzantısı olarak sürekli öğretmenler arasında, ‘Başarısızlar, isteksizler, başarılılar’ sınıflandırmasıyla algı oluşturmaya çalışıyor.”

10-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş