Arama sonuçları

MEB protokollere devam ediyor

MEB protokollere devam ediyor

MEB protokollere devam ediyor. BirGün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı dinci vakıf ve derneklerle protokollerine hız kesmeden devam ediyor. Bakanlık, Sebilürreşad Derneği ile adı Mehmet Âkif Ersoy olan okullarda etkinlik yapılması amacıyla protokol imzaladı. İmzalanan protokolün amacı ise şöyle açıklandı:

“Kutsal ve milli değerlerimize, İstiklal Marşı’mıza ve bayrağımıza sahip çıkmaları için ‘milli şuur’ bilincini pekiştirmek eğitim, öğretim ve iş hayatında Âkif’in rol model olarak çizdiği Asım’ın izinden yürümelerini sağlamak.”

Yapılacak etkinlikler ise şöyle sıralandı:

  • İstiklal köşesi ve iletişim ağı kurulacak.
  • Mehmet Âkif Ersoy’un hayatı torunu tarafından anlatılacak.
  • Safahat kitabı okumaları yapılacak.

GÖZ TEMASI

Protokolde ilginç ifadeler de yer aldı. Mehmet Âkif Ersoy’un torununun katılacağı etkinliklerle ilgili şunlar dendi: “Mehmet Âkif Ersoy’un hayatta kalan son torunu Selma Ersoy Argon ile göz teması kurmalarını sağlayarak onun anlatımıyla öğrencilerin aslına uygun Safahat isimli eserle buluşturulması hedeflenmektedir.”

İSLAM BİRLİĞİ

Derneğin sitesinde vizyon olarak İslam birliği anlamına gelen “Vizyonumuz Alem-i İslam’ın yeniden ittihadı ve Medeniyetimizin inşasıdır” ifadeleri kullanıldı. Misyon olarak ise şunlar dendi: “İslam coğrafyasının düşünce atlasını; doğu’dan batıya, Asya’dan Afrika’ya velhasılı dünya evreninin tümünü ittihad-ı İslam fikri etrafında toplamak; ilim, irfan ve hikmetle medeniyetimizin inşaasına hizmet etmektir.”

KAMUSAL EĞİTİMİN TASFİYESİ

Konuyla ilgili BirGün’e konuşan Eğitim Sen Genel Yükseköğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan şunları söyledi: “MEB bir taraftan eğitim alanında yaşanan sorunların aşılacağı ve eğitimin ülkenin en büyük sorunu değil, çözümü algısını yerleştirmeye çalışırken, diğer taraftan dini vakıf ve derneklerle yaptığı işbirlikleri ile kamusal eğitimin tasfiyesine ara vermeden devam ediyor. Yapılan işbirlikleri basit bir şekilde MEB ile kimi kuruluşların işbirliği aracılığı ile eğitim alanında belirlenen hedeflere ulaşılması olarak kabul edilemez. Aslında olan, kamunun görevinin vakıf ve dernekler aracılığı ile yürütülmesidir.”

“Bu türden adımlar, toplumun tüm kesimlerine eşit mesafede durması gereken MEB’i, olması gerektiği yerden uzaklaştırıyor” diyen Bozdoğan şöyle devam etti: “Bu durumdan tüm öğretmenler ve öğrenciler doğrudan, toplumun tamamı da dolaylı olarak etkilenmektedir. MEB’in yapması gereken acilen bu türden tüm protokolleri iptal etmesi ve hızla olması gereken zemine, yani tüm kesimlere eşit mesafede olacağı bir noktaya gelmesidir. Ancak bu şekilde öğrencilerin nitelikli kamusal eğitim alması mümkün olacaktır.”

15-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş