Arama sonuçları

MEB yeni müfredatı askıya çıkardı

MEB yeni müfredatı askıya çıkardı

MEB yeni müfredatı askıya çıkardı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz düzenlediği basın toplantısında önümüzdeki yıldan itibaren kademeli olarak uygulanmaya başlanacak yeni müfredatı askıya çıkardıklarını ve isteyenlerin görüşlerini sunabileceğini söyledi. 

İşte Bakan Yılmaz'ın açıklamaları: 

10 ŞUBAT’A KADAR GÖRÜŞ BİLDİRİLECEK: Bugünden itibaren bir ay süreyle 10 Şubat 2017 Cuma gününe kadar öğretmenlerimiz, velilerimiz, 'Eğitim konusunda sözüm, görüşüm var' diyen veya sunmuş olduğu taslakları inceleyen herkesin görüş ve önerilerini bekliyoruz. Ayrıca öğretmenlerimiz, üniversitelerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımıza da yazıyla bunları ileteceğiz. Onlar da gerek bu site üzerinden gerekse de e-maille katkılarını sunabileceklerdir.

İLETİLEN KATKILARI UZMANLAR DEĞERLENDİRECEK: Bütün halkımızı hiçbir kısıtlama ve yönlendirme olmaksızın görüşlerini bizlerle paylaşmaya davet ediyoruz. İletilen katkıları uzmanlar değerlendirip taslak programlara son halini verecek. 10 Şubat 2017 tarihinden sonra süreç, programların onaylanması süreci olacaktır. Onaylandıktan sonra da 2017-2018 eğitim-öğretim yılında kullanılacak eğitim materyallerinin hazırlanmasıyla birlikte bu süreç sona ermiş olacaktır. 

TERS DÜŞEN İFADELER ÇIKARTILACAK: Eğitimde kitaplarda yer alan bazı konu ya da ifadelerden rahatsızlık kimi zaman dile getirildi. İşte şimdi ola ki herkesin kendisini tanımlama hakkı vardır. Bu tanımlama hakkına ters düşen ibareler, metinler, bölümler varsa bizlere iletirlerse bunlar ortadan çıkacaktır.

53 DERSİN TASLAK PROGRAMI HAZIRLANDI: 172 sınıf düzeyi için 53 farklı dersin taslak öğretim programı hazırlanmıştır. Bunların arasında hayat bilgisi, matematik, Türkçe, bilişim teknolojileri, insan hakları ve yurttaşlık, felsefe, kimya, tarih, biyoloji, coğrafya, matematik, Türk kültür ve medeniyet tarihi, müzik gibi dersler var. 85 düzeyde 19 farklı dersin öğretim programı ilköğretim için, 87 sınıf düzeyinde 34 farklı dersin öğretim programı ise orta öğretim için hazırlandı.

DİN KÜLTÜRÜ DAHA SONRA KISA BİR SÜRE ASKIYA ÇIKARILACAK: Bunlardan din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri ise önümüzdeki dönemde kısa bir süre onlar da askıya çıkarılacak. Ayrıca ortaokul ve orta öğretim düzeyindeki seçmeli derslerin öğretim programlarının geliştirme çalışmaları da devam etmektedir.

DERS SAATLERİ AZALTILACAK MI?

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan İsmet Yılmaz ders saatlerinin azaltılıp, azaltılmayacağına ilişkin soruya şöyle dedi: "Okullarımızdaki ders saatlerinin azaltılmasıyla ilgili bir çalışma yapılmamıştır, yapılmayacaktır. Ders saatlerini arttırmamız lazım. İçeriğinin azaltılması daha doğru diye düşünüyorum"

13-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin