Arama sonuçları

MEB yurtdışı burslarına 30 yaş düzenlemesi

MEB yurtdışı burslarına 30 yaş düzenlemesi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yurtdışına burslu gönderdiği öğrenciler arasında network ağı oluşturacak. Yurtdışına giden öğrencilerin bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocuklarının sağlık giderleri de adına gittikleri kurumlar tarafından karşılanacak. Yeni düzenlemeyle, yurtdışına yüksek lisans ve doktora için gönderilen öğrencilerin yaş sınırı 30'a yükseltildi. 

MEB Yükseköğretim ve Yurtdışı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Bülent Çiftci, Resmi Gazete'de 9 Aralık'ta yayımlanarak yürürlüğe giren "Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"la getirilen değişiklikler ve hazırlıkları süren yönetmeliğe ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çiftci, yurtdışına burslu gönderdikleri öğrencilerin eğitim öğretim süreçlerini iyileştirmek için çalışmalar yaptıklarını ifade etti. İşte Çitfci’nin açıklamaları: 

YAŞ SINIRI 30’A YÜKSELTİLDİ: Yeni düzenlemeyle, yurtdışına yüksek lisans ve doktora için gönderilen öğrencilerin yaş sınırı 30'a yükseltildi. Yaş sınırının 30'a çıkmasıyla öğrencilerimizin evli olarak yurt dışına gitmesi gibi bir fiili bir durum oluştu ama mevcut uygulamamızda sağlık sigortaları sadece öğrencilerimizin sağlık giderlerini karşılıyordu. Yeni çıkan kanunla birlikte onların bakmakla yükümlü oldukları eş ve çocuklarının sağlık giderlerini de artık adına gittikleri kurumlar karşılayacak.

ÖĞRENCİLER UYUM SORUNU YAŞAYABİLİYOR: Yurtdışında öğrenim stresli bir süreç, öğrenciler kimi zaman bulundukları ülkeye uyum sorunu yaşayabiliyor, ruh veya beden sağlığı öğrenimini sürdürmesine imkan tanımaması gibi durumlarla karşılaşılabiliyor. Bu durumda, alınacak sağlık kurulu raporu ve istenen diğer destekleyici belgeleri ibraz eden öğrencilerin öğrencilikle ilişiği kesilebilecek ve öğrencilerden tahsil masrafı istenmeyecek ve mecburi hizmete de yükümlü tutulmayacaklar.

YÖNETMELİK ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR: Kanun değişikliklerine ilişkin hükümlerin detaylandırıldığı yönetmelik çalışmalarını sürdürüyoruz. Yönetmelik taslağında, öğrencilerin yurtdışında yardım alacakları eğitim müşavirleri ve bakanlık yetkilileriyle toplantı yapmalarını sağlayacak bir mekanizma oluşturmayı planlıyoruz. Öğrencilerin gittikleri ülkelere uyum için uyumlanma eğitimi almalarını ve bütün masraflarının karşılanmasını sağlayacağız. 

NETWORK AĞI OLUŞTURULACAK: Öğrencilerin yurt dışına gittikleri andan itibaren network ağı oluşturacağız. Aynı alanda doktora eğitimini sürdüren ya da yüksek lisans yapan öğrencilerimizi birbirleriyle irtibatlandırarak öğrencilerimizi zaman zaman bir araya getirerek birbirlerini tanımalarını, birbirlerine yardımcı olmalarını ve çalıştıkları alanda fikir alışverişlerinde bulunmalarını sağlayacağız. Öğrenciler arasında network ağı oluşturarak öğrenimlerine destek olmak istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yıllar içinde geliştirilen burslu öğrencilerin iş ve işlemlerinin yürütüldüğü REBUS'taki altyapı bu amaçla kullanılacak. Öğrenim süreleri boyunca kurumlarınca aylıksız izin verilecek öğrencilerin, öğrenimlerini başarıyla tamamlayıp mecburi hizmet yükümlülüklerini ifa etmek üzere aylıksız izinli olarak ayrıldıkları kadrolarına döndükten sonra, adına öğrenim gördükleri kurumların ilgili kadrolarına en geç altı ay içerisinde naklen atanmasının sağlandığını da söyledi.

900 ÖĞRENCİ GÖNDERİLECEK: Bakanlığın 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun kapsamında, "Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY)" sınavı sonuçlarına göre, yurtdışına resmi burslu statüde yüksek lisans ve doktora öğrenimi görmek üzere 900 öğrenci gönderilecek.

YURTDIŞI ÖĞRENİMİNE 13 BİN BAŞVURU: Ocak ayının başında mülakatlara başlayacağız.İlk defa toplam 13 bin başvuru aldık. Öğrencilerimizin ALES skorları çok yüksek ve Türkiye'nin seçkin özel üniversitelerinden de fazla başvuru oldu.

Bu blog AA abonesidir. 

26-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş