Arama sonuçları

MEB’den özel okullara çağrı: Yurtdışında okul açın

MEB’den özel okullara çağrı: Yurtdışında okul açın

Türkiye Özel Okullar Derneği tarafından bu yıl 16’ncısı düzenlenen, "Eğitimde Öngörüler" temalı "Geleneksel Eğitim Sempozyumu" Belek Turizm Merkezinde başladı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem, Türkiye’de özel okulculuğun çok geliştiğini belirterek, "Yurtdışında da bir boşluk doğdu. Bu heyecanınızı yurtdışında da paylaşalım. Maarif Vakfı ile iş birliği yapın, istediğiniz ülkelere devletle ortak veya direkt kendiniz açın biz destek verelim. Türk okulculuk sistemini dünyaya da tanıtın" dedi. 

Bakan Yardımcısı Erdem, burada yaptığı konuşmada, sempozyuma bin 200’ün üzerinde katılımcı olduğunu söyledi.Türkiye’de özel okulculuğun oldukça güçlü bir yapıya sahip olduğunu ve tarih içerisinde her zaman önemli yer tuttuğunu vurgulayan Erdem, son yıllarda yapılan çalışmalarla sektörü destekleyerek, önündeki sorunları aşabilmesi amacıyla ciddi mevzuat düzenlemeleri yaptıklarını belirtti.

Erdem, bu yıl itibarıyla Türkiye’de 2 bin 747 anaokulu, bin 229 ilkokul, bin 383 ortaokul, 2 bin 533 ortaöğretim kurumu, 35 özel eğitim okulu, 12 yabancı okul, 19 milletlerarası okul, 60 azınlık okulu olmak üzere toplam 8 bin 18 özel okul bulunduğunu kaydetti.

Bakan Yardımcısı Erdem, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında kanun hükmünde kararname ile terör örgütüyle irtibat, iltisak ve aidiyeti tespit edilerek bin 60 okulun kapatılmasına rağmen sektörün büyümesine devam ettiğini dile getirerek, "Ülkemizde özel okulculuğun ne kadar sağlam bir yer edindiğini göstermesi olması açısından bu sayılar önemli bir veri. Bir yıl içerisinde bin 60 okul kapanırken, bin 21 özel okulun açılması önemli" dedi.

315 BİN 586 ÖĞRENCİYE EĞİTİM DESTEĞİ 
Bakanlığın özel sektör payını artırmak ve önündeki mevzuat sorunlarını çözmek amacıyla ciddi düzenlemeler yaptığını anlatan Erdem, bu alandaki teşvikler hakkında bilgi verdi. Son üç yıldır öğrencilere vermeye başladıkları eğitim ve öğretim desteğinin öneminden bahseden Erdem, "Eğitim ve öğretim desteği özel okulculuğun büyümesinin yanı sıra resmi okullarımızın yükünün hafifletmesini de amaçlayan bir uygulamadır. 2014-2015 öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanan destek uygulamasıyla öğrenciler adına özel okullarımıza şu ana kadar 2 milyar 103 milyon ödeme yapılmıştır. 315 bin 586 öğrenci bu destekten faydalanmaktadır." diye konuştu.

Erdem, eğitim ve öğretim desteği sayesindeki alt ve orta gelir düzeyindeki birçok aileye, çocuklarını özel okullarda okutma imkanı sağlandığını, kontenjanlarını dolduramayan özel okulların kontenjanlarının bu şekilde sağlandığını belirtti.OSB içerisinde faaliyet gösteren 26 okulda 21 bin 269 öğrencinin, OSB dışında ise bu yıl öğretime başlayan bin 132 öğrencinin eğitim öğretim gördüğüne değinen Erdem, destek verilecek alanların belirlenmesinde ülkenin ihtiyaç duyduğu alanların öncelikle belirlenerek, tespit edildiğini söyledi.Erdem, özel okullarda okuyan öğrenci oranının yüzde 7.6’yaulaştığını, 3-4 yıl önce bu oranın yüzde 3’lerde olduğunu ifade etti.

YURTDIŞINA YATIRIM ÇAĞRISI
FETÖ’nün ülkenin başına getirdiği şeylerin ortada olduğunu ve çok dikkatli davranmak gerektiğini vurgulayan Erdem, şöyle konuştu: "Yurtdışında da bir boşluk doğdu. Bu heyecanınızı yurtdışında da paylaşalım. Maarif Vakfı ile iş birliği yapın, istediğiniz ülkelere devletle ortak veya direkt kendiniz açın biz destek verelim. Türk okulculuk sistemini dünyaya da tanıtın. Gelin bunu hep beraber yapalım, buna çok ihtiyaç var çünkü gittiğimiz her yerde bu yapının yayılmış olduğu ülkelerdeki okullara çocuklarını gönderen insanlar çaresiz durumdalar. Devlet yetişmeye çalışıyor, elinden geleni yapıyor ama yeterli değil."

GELİŞMELERDEN EN BÜYÜK PAYI EĞİTİM ALDI

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türkiye Özel Okullar Derneği Yönetim Kurulu Eş Başkanı Cem Gülan da bilginin paylaşılarak artan ortak bir hazine olduğunu, ülkeler arasındaki sınırların kalktığını belirterek, şunları söyledi:

“Teknolojinin baş döndürücü hızla hayatımızda yer almasıyla birlikte önce bilgisayarlarla, ardından internetle ve son dönemde sosyal medya ile tanıştık. Dünya eskisinden çok farklı. Bilgi, paylaşılarak artan ortak bir hazinedir. Ülkeler arasındaki sınırlar kalktı, dünya küreselleşiyor, uzaklar yakın olmaya başladı. Hiç şüphesiz bu gelişmelerden en büyük payı eğitim aldı. 60’lardan 70’lerden günümüze birçok şey değişti. Evet, yine okullar, yine öğrenci ve öğretmenler var ve yine topluca eğitim yapılıyor. Ancak eğitimde teknoloji kullanımı, uzaktan öğretim gibi pek çok avantaj eğitimi destekleyen unsurlar haline geldi. Birçok insan gelinen noktanın son nokta olmadığını, hatta bundan sonraki gelişmelerin daha şaşırtıcı daha büyük olacağını düşünüyor. Önümüzdeki on yıllar içinde belki göze takılacak küçük bir çip veya beyine zarar vermeden eklenecek minik bir işlemci, öğrenme, ezberleme, depolama gibi yeteneklerimizi ve işlem yapma kapasitemizi sınırsız haline getirebilir ya da engellerimizi ortadan kaldırarak dünyayı çok daha kolaylaştırabilir. Gelecekte eğitim nasıl olabilir, yine sınıflar öğretmenler öğrenciler olacak mı, eğitimin ekonomisi ne şekilde değişecek, piyasa bizden nasıl öğrenciler yetiştirmemizi bekliyor? Bu ve benzeri yüzlerce soruya cevap aramak, birlikte gelecek için öngörülerde bulunmak ve burada edineceğimiz kazanımları tüm dünyanın hizmetine sunmak amacıyla sizleri davet ettik.”

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu ve Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Semih Aktekin’in de katıldığı sempozyum, 28 Ocak'ta sona erecek.

26-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş