Arama sonuçları

Medipol Üniversitesi: Hibe değil, 2 yıl önce kiralandı

Medipol Üniversitesi: Hibe değil, 2 yıl önce kiralandı

Medipol Üniversitesi: Hibe değil, 2 yıl önce kiralandı. Ankara Tren Garı misafirhanesinin Sağlık Bakanı'nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesi'ne "hibe edildiği" iddialarına ilişkin Ankara Medipol Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Zeki Şengil açıklama yaptı. Şengil, şöyle dedi: "Üniversitemiz, bahse konu ek bina ve misafirhaneyi Milli Emlak'tan reel rayiç bedelle 29 yıllığına kiralamış bulunmaktadır. Yani hibe, verilme gibi bir durum söz konusu değildir."

Rektör Prof. Dr. Ahmet Zeki Şengil, yaptığı yazılı açıklamada, bahse konu binanın, tarihi Ankara Tren Garı ana binasıymış gibi algılanmasına neden olacak fotoğrafların kullanıldığını aktardı.

MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ: HİBE DEĞİL, 2 YIL ÖNCE KİRALANDI

Şengil, şöyle dedi:

"Oysa konunun bina ile ilgisi yoktur. Tarihi Ankara Tren Garı ana binası TCDD’nin mülkiyetindedir ve TCDD tarafından kullanılmaya devam edilmektedir. Eğitime uygun bina ve arsaların eğitime destek amacıyla üniversitelere tahsisi yasal bir uygulama. Bu gibi uygulamaların yakışıksız tanımlamalarla itham edilmesi sadece üniversitemize yönelik bir karalama faaliyeti olmakla kalmaz, aynı zamanda Türkiye’deki birçok üniversiteyi haksız yere töhmet altında bırakır. Nitekim bugüne kadar birçok üniversiteye birçok arsa ve bina tahsis edilmiştir. Bu gibi yapıların, tarihi kimlikleriyle korunması ve yaşatılması amacı, hatta şartıyla kamu hizmeti veren kurumlara tahsisi üniversitemize has ve ayrıcalıklı bir durum değildir. Söz konusu bina da tarihi kimliğiyle yaşamaya devam edecektir.

RAYİÇ BEDELLE 29 YILLIĞINA KİRALANDI

Üniversitemize hibe edilmeyen, sadece tahsis edilen binaların 'verildi' yüklemiyle haberleştirilmesi, en iyimser yaklaşımla hukuki bir gerçeğin tahrif edilmesi anlamına gelmektedir. Üniversitemiz, bahse konu ek bina ve misafirhaneyi Milli Emlak’tan reel rayiç bedelle 29 yıllığına kiralamış bulunmaktadır. Yani hibe, verilme gibi bir durum söz konusu değildir."

 Şengil, bundan yaklaşık 2 yıl önce gerçekleştirilmiş bir işlemin bugün olmuş gibi gösterilmesini eleştirdi.

29-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş