Arama sonuçları

Memur öğretmen ‘geçiş’, atanama bekleyen ‘kadro’ istiyor

Memur öğretmen ‘geçiş’, atanama bekleyen  ‘kadro’ istiyor

Memur öğretmen ‘geçiş', atama bekleyen 'kadro' istiyor. Bu günlerde öğretmenler de öğretmen adayları da dertli. Bir yanda sayıları 400 bini aşan atanamayan bir öğretmen ordusu var bir yanda da atanan ama sorunlarına çözüm bekleyenler.

Özellikle de şubat ayı öğretmen atamalarının yapıldığı bir dönem olduğu için tüm öğretmenler de seslerini hem sosyal medyadan hem de basın aracılığıyla duyurma derdinde.  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) bu ay içinde 25 bin öğretmen ataması yapacağını açıkladı. 5 bin ücretli öğretmen de sözleşmeli öğretmen kadrosuna geçirilecek.

MEMUR ÖĞRETMEN 'GEÇİŞ' ATAMA BEKLEYEN KADRO İSTİYOR

Bugün atama bekleyen öğretmenler eylem yaparken günlerdir sosyal medyada da kendilerini “memur öğretmenler” olarak nitelendiren başka devlet kurumlarında çalışan öğretmenlik sertifikasına sahip olanlar da 5 yıl önce kaldırılan haklarını geri istiyor.

Peki nedir memur öğretmenler ve ne istiyorlar?

İşte memur öğretmenlerin anlattıkları:

BİZİM ASIL MESLEĞİMİZ ÖĞRETMENLİK

Asıl mesleğimiz öğretmenlik ancak kadro yetersizliği nedeniyle bizler KPSS puanlarıyla değişik kamu kurumlarında memur olarak çalışmaya başladık. Ancak gönlümüzde yatan öğretmenlik. Bir yandan sınavsız öğretmen ataması yapılırken, bizim kurumlar arası geçiş hakkımız elimizden alınıyor. Üstelik de öğretmen açığı 100 binin üzerinde iken biz memur öğretmenlere kurumlar arası geçiş yaptırmak kimsenin aklına gelmiyor.

ZATEN MAAŞ ALIYORUZ

Bizler devletin zaten maaş ödediği memuriyetlerinden önce de özel okullarda ya da dershanelerde çalışmış ve adaylığı kalkmış asil öğretmenleriniz. Neden bizi açığı kapatmak için kaydırmıyorlar. Üstelik bize kurumlar arası geçiş hakkı verilmesi bütçeye de ek yük getirmek.

5 YIL ÖNCE HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINDI

Kurumlar arası geçiş uygulaması bir gecede çıkarılan yönetmelik ile kaldırıldı. Üzerinden 5 yıl geçti. Eski uygulamada yüzde 3 kontenjan hakkı vardı. Bunu geri istiyoruz .

 

ATANAMA BEKLEYEN ÖĞRETMENLER EYLEMDE

Bu arada atama bekleyen öğretmenler de Bakırköy’de eylem yaptı. Bu ay 25 öğretmen ataması yerine 40 bin öğretmen ataması yapılması gerektiğini dile getiren öğretmenler şöyle diyor:

“Yıllardır atama haberleri bekliyoruz. Öğretmen açığı 100 bini geçti. Şubat’ta KPSS puanıyla 40 bin atama istiyoruz. Sözlü sınava da karşıyız.”

11-02-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş