Arama sonuçları

Memur öğretmenler 24 Kasım’dan umutlu

Memur öğretmenler 24 Kasım’dan umutlu

Memur öğretmenler 24 Kasım’dan umutlu. Asıl meslekleri öğretmenlik olan ancak atanamadıkları için Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dışında kamu kurumlarında memur olarak çalışanlar 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde mesleklerine dönebileceklerine ilişkin müjdeli haber bekliyor. 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile binlerce öğretmen açığa alınırken, bazıları da meslekten ihraç edildi. Açığa alınan öğretmen sayısının 20 bini aştığı, meslekten atılanların da 30 bini geçtiği tahmin ediliyor. 

İşte memur öğretmenler bu ihraç ve soruşturmalar sonucunda oluşan öğretmen açığına çözüm için seslerini duyurmaya başladı. Gerçek mesleklerinin öğretmenlik olduğunu söyleyerek, taleplerini özetle şöyle dile getirdi: 

GÖNLÜMÜZDE ASIL YATAN MESLEK ÖĞRETMENLİK 

“Yeterli kontenjanlar olmadığı için bizler atanamayan öğretmenleriz. İşsiz kalmak istemediğimiz için KPSS puanlarımızla tercih yaparak başka kamu kurumlarına memur olarak atandık.  Aramızda adaylığı kaldırılanlar bile var. Hepimiz formasyon sahibi ve öğretmenlik yapmaya yetkin durumdayız. Gönlümüzde asıl yatan gerçek mesleğimiz olan öğretmenlik ve öğrencilerimizle buluşabilmek. Öğretmen açığına en kolay ve bütçeyi de sarsmayacak çözüm bizlerin atanması.”

Memur öğretmenler geçtiğimiz günlerde öğretmenlik formasyonuna sahip şehit ve gazi yakınlarının kamu kurumlarındaki memur kadrolarından öğretmenliğe atanacağına hatırlatarak, şöyle diyor: 

“Ekim 2016’da da KPSS puansız öğretmen atamaları yapıldı. 5 bin dershane öğretmeni bu şekilde atandı. Bizim KPSS puanımız da var. Biz de öğretmenlik kadrolarına geçmek istiyoruz. Bu devlet için en akıllıca çözüm olacak. Devlet zaten bize maaş ödüyor. Ek bir masrafımız olmayacak.”

Memur öğretmenler açığı kapatmak için 90 binin üzerinde ücretli öğretmen çalıştırıldığını da söyleyerek, “Eğitim mevsimlik işçi tarzı öğretmenlik uygulamasıyla kaliteli biçimde yürütülemez. Öğrencilerin boş geçen derslerini düşünerek, bizleri alanlarımıza göre atayın” diyor.

İNFAZ MEMURU OLARAK BİLE ÇALIŞANIMIZ VAR  

Memur öğretmenler kamu kurumlarında bilgisayar işletmeni, şef, zabıt katibi, icra memuru, gümrük-muhafaza memuru, ambar memuru, kontrol memuru, programcı, çözümleyici, gişe görevlisi, adliye çalışanı, infaz koruma memuru, kaloriferci, itfaiyeci, şoför, hizmetli gibi değişik alanlarda mezuniyetlerinin dışında işlerde çalıştıklarını söyleyerek, “Bu verimsiz insan kaynakları planlaması, beyin gücü israfı değil mi?” diye konuşuyor. 

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ 

Memur öğretmenler 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olduğunu hatırlatarak, “Öğretmenler Günü’nde bizi öğrencilerimizle buluşturacak kararın çıkmasını bekliyoruz” diyor. 

04-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin