Arama sonuçları

Memur öğretmenler, Bakan Selçuk'tan ‘haber’ bekliyor

Memur öğretmenler, Bakan Selçuk'tan  ‘haber’ bekliyor

Memur öğretmenler Bakan Selçuk'tan ‘haber’ bekliyor. Başta eğitim fakültesi mezunları olmak üzere öğretmenlik yapma hakkına sahip olan ancak kadro yetersizliği yüzünden öğretmen olamadıkları için başta kurumlada memur olarak çalışanlar kendilerine “memur öğretmen” diyor. 

İşte bu “memur öğretmenler” 2012 yılından kendilerine kurum içi geçiş hakkı verilmesini istiyor. Özellikle son birkaç yıldır seslerini duyurmaya çalışan memurlar için bir süre önce AA Editör Masası’na konuk olan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamaları umut oldu.

 

MEMUR ÖĞRETMENLER, BAKAN SELÇUK'TAN 'HABER' BEKLİYOR

Selçuk, bu açıklamasında şöyle demişti:

KPSS ile öğretmenlik dışı memuriyet kazanmış meslektaşlarımıza ihtiyacımız var. Zaten tasarruf dönemi de bana denk geldi. Memur öğretmenler ilgili  bir planlamamız var, netleşmedi:”

BU PLAN NE ZAMAN NETLEŞİR?

Selçuk’un bu açıklamaları üzerine “asıl mesleğimiz” diye tanımladıkları öğretmenliğe geri dönüş yolunun açılacağını düşünen memur öğretmenler, henüz bir gelişme olmamasından yakınıyor.

Memur öğretmenler, şöyle diyor:

“Yine hayallerimiz gerçekleşmeyecek mi? KPSS puanı bile olmayanlar öğretmen olarak atandı, oysa bizler KPSS puanlarımızla memurluk yapıyoruz. Öğretmenlik dışında memurluk yapma nedenimiz de kadro olmamasıydı. Yeni öğretmen bütçeye ek yük demek. Oysa kurumlar içi geçiş olduğunda tasarruf politikalarına da aykırı bir işlem yapılmamış olacak. Formasyonu bile olmayan ücretli öğretmenler ile açık kapatılmaya çalışılıyor. Oysa bizler eğitim fakültelerinden ve formasyon olarak diğer bölümlerden mezunuz. Aramızda birçok arkadaşımızın adaylığı bile kaldırılmış durumda. Öğretmen açığında bizleri değerlendirsinler. Bizler asıl mesleklerimize geçmek istiyoruz.”

YÖNETMELİK DEĞİŞİNCE, GEÇİŞLER DURDU

31 Ağustos 2012'de yapılan MEB Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği değişikliği ile mağdur olduklarını söyleyen memur öğretmenler bu değişikliğin iptal edilmesini, kadrolarının çalıştıkları il-ilçelerde MEB devlet okullarına öğretmen unvanıyla aktarılmasını istiyor.

KURUM İÇİ VE KURUMLAR ARASI ATAMA KALDIRILMIŞTI 


MEB tarafından 06/05/2010 tarihinde yayınlanan Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde 31/08/2012 gecesi yapılan değişiklik ile memurlukta hizmet süresi esasına dayalı atama çeşidi olan "Kurum içi İlk Atama ve Kurumlar Arası İlk Atama" yürürlükten kaldırıldı.

Kurum içi ve kurumlar arası atama kaldırılarak kamu görevi hizmetinde çalışan memurların tekrar KPSS'ye girerek puan üstünlüğüne göre atanma şartı getirildi. Ancak memur öğretmenler, 2012 KPSS başvuruları ÖSYM'ce Nisan ayında, sınavı da Temmuz ayında yapılmışken yönetmelik değişikliğinin 31 Ağustos 2012'de yapılması nedeni ile mağdur olduklarını belirtiyor.

28-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş