Arama sonuçları

Mersin’de ihraç edilen akademisyenleri uğurlayanlara soruşturma

Mersin’de ihraç edilen akademisyenleri uğurlayanlara soruşturma

Barış İçin Akademisyenler’in “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attıkları için 14 akademisyenin işine son veren Mersin Üniversitesi, destek veren meslektaşlarına ve öğrencilere de soruşturma açtı.

Cumhuriyet’ten Abidin Yağmur’un haberine göre Akademisyen Esra Ergüzeloğlu Kilim’i şarkılarla uğurlayan akademisyenlere ve öğrencilere soruşturma açan rektörlük, uğurlama etkinliğini “izinsiz gösteri ve basın açıklaması” olarak niteledi. Rektörlük savunma istedi. Kilim, yaptığı yazılı açıklamada “Üniversite yönetimi bu küçük veda törenini ‘izinsiz gösteri ve basın açıklaması’ kapsamında sınıflandırmış ve sadece bana veda etmek isteyenler üzerine yersiz, zamansız, hangi amaca hizmet ettiği anlaşılamayan bir suçlama, korkutma ve yıldırma politikası izlemekte bir sakınca görmemiştir” dedi.

GEREKÇESİ NEDİR?
Mersin Üniversitesi’nden neden çıkarıldığının kamuoyuna açıklanmasını isteyen Kilim, “Rektörlük hangi hak ve hukuka dayanarak işlem yaptığını açıklamak zorundadır. Olağanüstü Hal Yönetimi koşullarında yargı süreçlerinin yavaş işlemesi yetkilerin kötüye kullanılması için gerekçe oluşturamaz. Adalet yerini bulana kadar geçen süreçte kişilik haklarımın, onurumun zedelenmesini, adımın lekelenmesini kabul etmiyorum. Her koşul ve durumda rektörlüğü keyfi davranışlardan vazgeçmeye çağırmaktan vazgeçmeyeceğimi bildirmek isterim” diye konuştu.

16-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş