Arama sonuçları

Meslek liseliye ‘ek puan’ geri geliyor

Meslek liseliye ‘ek puan’ geri geliyor

Bu yıl üniversite sınavına girecek ve aralarında öğretmen, imam hatip, güzel sanatlar ve spor liseleri öğrencilerinin bulunduğu 900 binden fazla öğrenci önce şok yaşadı. Çünkü bu öğrenciler alanlarının devamı niteliğindeki yükseköğretim programlarını tercih ettiklerinde 15 ile 30 puan arasında “ek puan” alıyordu. Ancak bu yıldan itibaren bu puanın kaldırıldığı 2016 ÖSYS kılavuzunda ortaya çıktı.      

Bu kez ise bu öğrencileri sevindirecek bir gelişme yaşandı. TBMM Başkanlığı’na sunulan torba kanun tasasında “ek puanın” geri gelmesi ile ilgili düzenleme yer aldı. Tasarıda bu düzenleme “Sınavsız geçişin kaldırılması nedeniyle mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının öğrenci kaybı yaşamaması, öğrencilerin teşvik edilmesi ve meslek yüksekokullarına daha yetkin öğrenci kazandırılması için ek puan verilecek” diye açıklandı. Tasarı yasalaşırsa sınavsız geçiş hakkını kaybeden meslek liseli ek puan hakkını geri kazanmış olacak. 

EK PUAN NEDİR?
Mesleki ve teknik liselerde okuyan öğrencilerin, tüm öğrencilerde olduğu gibi yerleştirme puanları Ortaöğretim Başarı Puanları'nın (OBP) 0.12 katsayı ile çarpılması sonucunda hesaplanıyordu. Bu öğrenciler eğer kendi alanlarında lisans programlarını tercih ettiklerinde bu kez yerleştirme puanları 0.06 ek puan katılıyordu. Örneğin öğretmen lisesinde okuyan öğrenci öğretmenlik programlarını tercih ettiğinde lise mezuniyet başarısına göre 30 ile 15 puan arasında ek puan alıyordu.

Aynı durum imam hatip lisesi öğrencileri Arap Dili ve Edebiyatı ile ilahiyat fakülteleri tercih ettiklerinde de geçerli oluyordu. Güzel sanatlar ya da spor lisesi öğrencileri de rekreasyon ile spor yöneticiliği alanlarında okumak istediklerinde 0.06 ek puan alma hakkına sahipti. İşte tüm bu öğrencilerin ek puan hakkını kaybettikleri  2016 ÖSYS Başvuru Kılavuzu’nda ortaya çıktı. 

DEĞİŞİKLİĞİN NEDENİ NE OLDU?  
2016 ÖSYS Başvuru Kılavuzu'nda ek puan hakkının kamuoyunda 4+4+4 yasası olarak 30 Mart 2012 yasaya dayanılarak kaldırıldığı hatırlatıldı. Bu yasada 30 Mart 2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarında mezun olan veya öğrenim görmekte olan öğrenciler için ek puanın kaldırıldığına atıfta bulunularak, ek puanın artık uygulanmayacağı duyuruldu. Bu düzenleme de 2016 yılında mezun olan öğrencileri kapsıyor. 

EK PUAN HANGİ PROGRAM İÇİN GELİYOR?
İşte Meclis’teki tasarıda ek puanın tekrar öğrenciler için geleceği belirtiliyor. Ancak ek puanın eskiden olduğu gibi lisans programlarını tercihte geçerli olup olmayacağı kesin değil. Çünkü YÖK önerisinde bu düzenleme önlisans programları tercihleri için geçerli olacaktı. 

BU KEZ DE SINAVSIZ GEÇİŞ KALKIYOR 
Ancak ek puan hakkı geri verilmek için düzenleme yapılan meslek liseli bu kez de sınavsız geçiş hakkını kaybediyor. Oysa 2016 ÖSYS Başvuru Kılavuzu’nda ek puanları kaldırıldığı belirtilirken, mesleki ve teknik lise mezunlarının sınavsız geçiş haklarının sürdüğü yer alıyordu. 

Torba Yasa’da ise öğrencilerin sınavsız geçiş haklarının kaldırılmasıyla ilgili düzenleme var. Bu durumda ek puanlarını geri alacak olan öğrenciler bu kez de sınavsız geçiş haklarını kaybediyor. Bu da yaklaşık 78 bin öğrencinin üniversiteli olma hayalini sona erdirecek. Çünkü 2016 ÖSYS’ye sınavsız geçiş hakkını kullanmak için bu sayıda öğrenci başvurdu. Eğer ek bir madde ile düzenlemenin bu yılın öğrencilerini kapsamadığı belirtilmezse bu öğrenciler üniversite olamayacak. Bunun sorumlusu da “onları unutanlar” olacak. 

HANGİ LİSELER EK PUAN ALIYOR?
Anadolu Öğretmen Liseleri
Öğretmen Liseleri
İmam Hatip Liseleri
Anadolu İmam Hatip Liseleri
Kız Meslek Liseleri
Endüstri Meslek Liseleri
Spor Lisesi
Polis Koleji
Güzel Sanatlar Liseleri
Sağlık Meslek Liseleri

Kaynak: Habertürk

 

27-05-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş