Arama sonuçları

Meslek liseliye ek puan ve sınavsız geçiş var mı?

Meslek liseliye ek puan ve sınavsız geçiş var mı?

ÖSYM, bu yıl ilk kez 23-24 Haziran’da uygulanacak yeni üniversiteye geçiş sistemi Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin sık sorulan soruları yayımladı.

MESLEK LİSELİYE EK PUAN VE SINAVSIZ GEÇİŞ VAR MI?

ÖSYM'nin YKS’ye ilişkin açıklamaları arasında meslek lisesi öğrencileri ve mezunları tarafından en çok merak edilen konuların başında gelen sınavsız geçiş ve ek puan konularına ilişkin yanıtlar da yer aldı. Sınavsız geçiş bu yıl uygulanacak mı? Meslek lisesi mezunları lisans programlarına yerleşirken ek puan alabilecek mi? İşte yanıtı: 

SINAVSIZ GEÇİŞ VAR MI?

Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları mezunları bitirdiği programın devamı niteliğinde ya da buna yakın programların uygulandığı meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız olarak yerleşebiliyordu. YÖK tarafından 2016 yılında hazırlanan ve sınavsız geçişin kaldırılmasını içeren yasa taslağı tartışmalara neden oldu. Çünkü 77 bin 814 adayın sınavsız geçiş hakkına başvurduğu için 2016 YGS'ye girmediği unutuldu. Ancak daha sonra YÖK tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na sunulan, 2547 sayılı YÖK Kanunu'nda yapılması öngörülen kanun tasarısında yer alan mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu mezunlarının sınavsız geçiş uygulamasını kaldıracak düzenlemeye ilişkin önerileri dikkate alındı. Getirilen düzenleme ile sınavsız geçişin kaldırılmasına ilişkin düzenlemenin 2017 yılından itibaren geçerli olmasına karar verildi. Böylece 2017 yılından itibaren ön lisans programlarına sınavsız geçiş hakkı kaldırılmış oldu.

LİSANSTA EK PUAN UYGULANACAK MI?

ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre lisans programlarına yerleşirken uygulanan ek puan uygulaması sadece 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya belirtilen tarih ve öncesinde öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanıyor. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için uygulanmıyor. 

Mesleki ve teknik liselerde okuyan öğrencilerin, tüm öğrencilerde olduğu gibi yerleştirme puanları Ortaöğretim Başarı Puanları'nın (OBP) 0.12 katsayı ile çarpılması sonucunda hesaplanıyordu. Bu öğrenciler eğer kendi alanlarında lisans programlarını tercih ettiklerinde bu kez yerleştirme puanları 0.06 ek puan katılıyordu. Örneğin öğretmen lisesinde okuyan öğrenci öğretmenlik programlarını tercih ettiğinde lise mezuniyet başarısına göre 30 ile 15 puan arasında ek puan alıyordu. Aynı durum imam hatip lisesi öğrencileri Arap Dili ve Edebiyatı ile ilahiyat fakülteleri tercih ettiklerinde de geçerli oluyordu. Güzel sanatlar ya da spor lisesi öğrencileri de rekreasyon ile spor yöneticiliği alanlarında okumak istediklerinde 0.06 ek puan alma hakkına sahipti.

Ancak ÖSYM'nin yayınladığı "2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu"nda ek puan uygulamasını kaldıran ifade "Ek puanlar, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna 30.03.2012 tarihinden sonra kayıt olan adaylar için Tablo-3A ve Tablo-3B1 kapsamında ek puan hesaplanmayacaktır" şeklinde yer aldı. 

ÖNLİSANS İÇİN GERİ GELDİ

Meslek lisesi öğrencileri alanlarının devamı niteliğindeki programları tercih ettiklerinde tüm öğrenciler gibi önce Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) 0.12 katsayı ile çarpılıyor ardından da 0.06 ek puanla çarpılıyordu. Bu uygulama 2016 yılında kaldırıldı. Ancak 2017 yılı başında eğitim alanını düzenleyen 6764 sayılı yasa ile ek puan önlisans programları için geri geldi. Buna göre meslek liseli öğrenci önlisans programı tercih ettiğinde önce Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) tüm adaylar gibi önce 0.12 ile ardından da bu kez ek puan 0.06 ile çarpılacak ve yerleştirme puanına ekleniyor. 

02-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin