Arama sonuçları

Meslekler, YKS ve üniversite tercihlerini konuştuk

Meslekler, YKS ve üniversite tercihlerini konuştuk

Meslekler, YKS ve üniversite tercihlerini konuştuk. Liseli gençlerin en büyük kaygılarından birini de yeni üniversiteye giriş sistemi yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oluşturuyor. Bu yeni sınavın kurallarını, kendileri için avantaj ya da dezavantaj olup olmadığını merak ediyorlar. Bir başka endişeleri de hangi bölümü, hangi mesleği seçeceklerine ilişkin oluyor.  

Geçtiğimiz günlerde Tarsus Amerikan Koleji (TAC) öğrencileriyle Kariyer Günleri’nde buluşmuştuk. Hem gazetecilik hem de geleceğin meslekleri ile ilgili konuşmuştuk.  

Bu kez ise Zonguldak Alaplı İMKB Anadolu Lisesi öğrencileriyle beraberdik. Okul Müdürü Ercan Acar ile Felsefe Grubu öğretmeni Berrin Damgacı’nın geçmiş yıllardaki davetlerine yoğunluk nedeniyle katılamamıştım. Ama bu kez yolumu Alaplı’ya düşürdüm. 

MESLEKLER, YKS VE ÜNİVERSİTE TERCİHLERİNİ KONUŞTUK

Bir devlet lisesi olarak sınırlı olanaklarıyla başta Müdür Acar ile tüm öğretmenlerin çabalarıyla yıllardır Kariyer Günleri düzenliyorlar. Üniversite sınavlarına girecek öğrencilerinin bilinçli tercih yapmaları için bu etkinlikleri gerçekleştirdiklerini anlatan Müdür Acar, şöyle konuşuyor: “Her mesleğin bir temsilcisinin öğrencilerimize kariyerleriyle ilgili bilgi vermelerini istiyoruz. Böylece okumayı düşündükleri bölümlerin avantaj ve dezavantajlarını birinci ağızdan dinlesinler, kararlarını bilinçli versinler diyoruz.” 

İşte ben de Kariyer Günleri kapsamında Zonguldak Alaplı İMKB Anadolu Lisesi’nde gazeteciliği anlattım. Ancak eğitim editörü olmamdan dolayı da öğrenciler YKS ve üniversite tercihleriyle ilgili de bilgi almak istedi.

SEVEREK OKUYACAĞINIZ VE ÇALIŞACAĞINIZ ALANI BULUN

Onlara da tekrarladığım gibi önemli olan severek okuyacağınız ve severek çalışacağınız alanı bulmak. Ancak bu kararı da çoğu zaman denemeden veremiyorsunuz. Bu yüzden de onlara da üniversite tercihi yapacak adaylara da önerim şu:

SINAVDA ALTERNATİF PUANLARA DA SAHİP OLUN

“Üniversite sınavında alternatif oluşturacak şekilde testleri yanıtlayın ve farklı puan türlerine böylece sahip olun.  Alan Yeterlilik Testi'nde (AYT) puanınızın hesaplanabilmesi için 2 test çözeceksiniz ama üç test çözüp iki farklı puan alabilirsiniz. Böylece bölümünüzden mutlu olmazsanız, sınava girmeden yatay geçiş ile bölüm değiştirme hakkınız olur." 

0.5 HAM PUAN KURALINI UNUTMAYIN

Bir de bu yıl YKS’ye girecek adayların unutmaması gereken nokta 0.5 ham puan kuralı olacak. Sınavın ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) Matematik ve Türkçe testlerinden 0.5 ham puan yani yarım net çıkaramazlarsa puanları hesaplanmayacak. Bu kural sözel öğrencilerini endişelendiriyor ama YKS gibi sıralama sınavlarında çok zor sorular olduğu gibi çok kolay sorular da olacak. Bu yüzden önyargılı olmayın tüm testlere bakın, mutlaka çözeceğiniz sorular çıkacak.

Alaplı IMKB Anadolu Lisesi son sınıf öğrencileriyle yeni üniversiteye geçiş sistemi YKS hakkında konuştuk.Tarsus Amerikan Koleji'nde yatılı öğrenim gören öğrencilerle yatılı okumanın avantaj ve dezavantajlarını konuştuk. 

28-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş