Arama sonuçları

Metro ve Yerebatan da soruldu, felçli Rus gence bakan da

Metro ve Yerebatan da soruldu, felçli Rus gence bakan da

Metro ve Yerebatan da soruldu, felçli Rus gence bakan da. 1 milyon öğrencinin katıldığı ve sonuçları hem sınavla öğrenci alan 1367 lise hem de yabancı özel liselere yerleştirmelerde kullanılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) tamamlandı. 

Gazete Habertürk yazarı Pervin Kaplan LGS sorularını değerlendirdi. Kaplan’ın yazısı şöyle: Bu sınavda fen ve matematik soruları belirleyici olacak. Hem matematik hem fen soruları hem çok zordu hem de bu sorular için tanınan 60 dakikalık süre yeterli değildi. Sonuçlar açıklandığında birçok öğrencinin bu iki dersin sorularında çok yanlışı ve boş cevabı olduğunu göreceğiz.

METRO VE YEREBATAN DA SORULDU, FELÇİ RUS GENCE BAKAN DA 


Okuma ve yorumlama yapabilen öğrencilerin hiç zorlanmadığı Türkçe, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sorularına baktığımızda günlük hayatın içinde soruların yer aldığını görüyoruz. Sınava giren öğrencilerin anlattıklarını ve örneklerini dikkate aldığımızda özellikle Türkçe sorularını sıkılmadan çözdüler. 

İSTANBUL METROSU VE YEREBATAN SARNICI


Yine öğrencilerin anlattıklarına göre Türkçe'de Ömer Halisdemir için yazılan bir şiire yer verilerek, şiirde hangi duyguya yer verilmediği sorulurken, bir başka soru da PISA sınavlarına benziyordu. Londra, Şikago, Budapeşte ve İstanbul metro açılış tarihleri tablo halinde verilerek, bu tarihlerden doğru olanı soruldu. Yine "uzay çöpleri" ile ilgili soru da geri dönüşüm üzerine bir metinden yöneltilen 3 soru da çevre ile ilgili oldu. Yine teknolojinin obeziteye neden olduğuna ilişkin bir metinden hazırlanan iki soru da yaşanan sağlık sorunlarına dikkat çekiyordu. Yerebatan Sarnıcı da İstanbul'un yer altı yapılarından ve su depolama alanlarından biri olarak sorular arasında yer aldı.


RUS GENCE BAKAN KABADAYI SORULDU


Geçirdiği kaza sonucunda felçli Rus gencine sahip çıkan ve 10 yıl boyunca tüm bakımını üstlenen Gülsün Kabadayı da "Buradan çıkan sonuç nedir?" denilerek, LGS'nin din sorusuoldu. 


ATATÜRK SORULARI DİKKAT ÇEKTİ 


Daha önceki sınavların aksine LGS'de Atatürk ile ilgili soruların fazlalığı dikkat çekti. TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sorularından biri Atatürk'ün ölümüne yol açan hastalığından söz ediyordu. Atatürk'ün ölümüne "siroz" hastalığının neden olduğu, karaciğerinde büyüme ve sertleşme olduğu vurgulanan soruda dinlenmesi gerekmesine rağmen devlet işleriyle ilgilenmeye devam ettiği hatırlatıldı. Son olarak Hatay'ın bağımsızlığı için mayıs ayında çok yorucu bir seyahat yaptığı Ankara'ya döndükten sonra da hastalığının iyice ilerlediği belirtilerek, "Hastalığına rağmen Hatay'ı kazanmak için bu kadar çok çaba göstermesinin" hangi kişilik özelliklerine sahip olduğunu gösterdiği soruldu. 
Yine bir başka soru da Atatürk'ün davetiyle yükseköğretim için reform tasarısı hazırlamak için Türkiye'ye gelen Prof. Dr. Albert Malche ile ilgili soru ve Atatürk'ün bu raporu değerlendirmesiyle ilgili oldu. 
Hayatın içinden örneklerle oluşturulan sözel sorular ortalamayı yükseltecek ama asıl hem öğrencilerin hem velilerin sonucunu merak ettiği sayısal sorular bu alanda puanları düşürecek 
Evet LGS'nin sınav maratonu tamamlandı. Sırada sonuçların açıklanmasıyla birlikte velilerin sorumluluğundaki "tercih maratonu" başlayacak. 

 

03-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş