Arama sonuçları

Mevsim geçişleri çocuğunuzu hasta etmesin

Mevsim geçişleri çocuğunuzu hasta etmesin

 

Mevsim geçişleri çocuğunuzu hasta etmesin. Havaların  soğumaya  başladığı  şu günlerde sıcaklıklardaki ani değişimler bağışıklık sistemini olumsuz etkiliyor. Bu durumda, özellikle çocuklarda çeşitli hastalıkların yayılmasına zemin hazırlıyor.  

MEVSİM GEÇİŞLERİ ÇOCUĞUNUZU HASTA ETMESİN 

Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. İncilay Üstündağ, mevsim geçişinde çocukların hasta olmaması için ailelere 8 yol öneriyor.

YUMUŞAK GEÇİŞ DÖNEMİ SAĞLAYIN

Okulla birlikte özgürlük yerini disiplinli ve ödevli günlere bırakır. Bu da bağışıklığı zayıflatan en önemli faktörlerden biri olan strese yol açar. Bu nedenle çocukların arkadaş gruplarıyla özellikle açık alanlarda değişik aktivitelere katılımı sağlanarak, yumuşak bir geçiş dönemi oluşturulabilir.

ABUR CUBURDAN UZAK SAĞLIKLI BESLENME PLANI OLUŞTURUN 

Bol atıştırmalı düzensiz beslenme şekli, 3 öğün düzenli beslenmeye dönüştürülmeli. Çocuğun yediği miktar kadar, ne yediği önemli. Besin gruplarını dengeli bir şekilde içeren, miktarı az da olsa kaliteli menülerle bağışıklık sistemini desteklemek şart. Öğünleri meyvelerle, ceviz-fındık-badem gibi kuruyemişlerle destekleyip abur cubur yenmesini engellemek gerekir.

UYKU KALİTESİNİ VE DÜZENİNİ SAĞLAYIN

Vücudun zinde olması için kaliteli ve düzenli bir uyku şart. Okul öncesi yaş grubunun öğlen uykusunu alması sağlanmalı, okul çocukları ise erken yatmaya alıştırılmalı.

Hijyen kurallarını yeniden hatırlatın. Çocuklar kalabalık ortamlarda bulunacaklarsa el yıkama, kağıt mendil kullanma, öksürüp hapşırırken ağzını kapatma gibi temel kuralları mutlaka öğrenmeli ve uygulamalı.

TERLETMEYEN İNCE KATLAR HALİNDE GİYDİRİN

Değişken havalarda çocukları doğru giydirmek çok önemli. Hava serinlediği için kalın giydirilen çocuklar çabuk terleyerek daha çabuk hastalığa açık hale gelir. Çocukları ince katlar halinde giydirmek ve terletmeyecek kumaşları seçmek gerekir.

KAPALI VE KALABALIK ORTAMLARDA DİKKATLİ OLUN

Havaların serinlemesiyle daha çok kapalı ve kalabalık ortamlarda vakit geçirmeye başlanmakta. Bu da çocukların birbirine enfeksiyon bulaştırmalarına neden olur. Çocukların doğru giysilerle, açık alanlarda, temiz havada bulunması sağlanabilir. Ayrıca ev ve sınıflar da iyi havalandırılmalı.

VİTAMİN ALSIN DERKEN HASTA ETMEYİN

Mevsim geçişlerinde ailelerin en çok endişe ettiği konuların başında bağışıklık sisteminin düşmesi gelmekte. Be nedenle çeşitli ilaç ve vitamin takviyelerine başvurmakisteyebilmekte. Bu noktada bitkisel olarak sunulan ürünler bile doktor tavsiyesiyle kullanılmadığında zararlı olabilmekte. Çocuğun vitamin ve mineralleri, ilk  doğal yollardan karşılanmaya çalışılmalı. Daha sonra doktoru tavsiye ediyorsa bu konuda gerekli planlama yapılmalı.

 

DUYGU DURUMUNA DİKKAT 

Mevsim değişikliği ve güneşin etkisini daha az hissettirmesi, çocukların da yetişkinlerde olduğu gibi duygu durum bozuklukları yaşamasına neden olabilir. Çocuk yazın alıştığı şekilde sokağa çıkıp, parka gidemeyince huzursuzluk yaşayabilir, uyku ve yemek yemeyi reddedebilir, hırçınlaşabilir. Yaşına göre anlayabileceği şekilde mevsimleri anlatmak, yağmuru, kar yağışını öğretmek, bu konuda merak uyandırmak, kışı heyecanla beklemesini sağlamak bir parça da olsa çocuğu yatıştırabilir.

Şule YILMAZ

info@pervinkaplan.com

pervinkaplanblog@gmail.com

27-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin