Arama sonuçları

Mezun olamayan liseliye bir sınav hakkı daha

Mezun olamayan liseliye bir sınav hakkı daha

Mezun olamayan liseliye bir sınav hakkı daha. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), üniversiteye yerleşen ama tek ders veya staj bitirme sınavına katılamadığı ya da başarısız olduğu için mezun olamayan liselilere yeni sınav hakkı verdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un imzasıyla illere yazı gönderildi. Bu yazı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile bir yükseköğretim kurumuna yerleşen ama liseden mezun olamayan öğrencileri yakından ilgilendiriyor. Çünkü bu öğrenciler mezuniyet belgelerini bu ayın sonuna kadar sunamazsa yaptırdıkları kayıtlar geçersiz olacak. Üniversitelerden kayıtları mezun olamadıkları için silinenecek.

MEZUN OLAMAYAN LİSELİYE BİR SINAV HAKKI DAHA

İşte Selçuk'un gönderdiği yazı bu öğrencileri ilgilendiriyor. Eylül'de yapılan tek ders veya staj bitirme sınavına katılamayan ya da bu sınavlarda başarısız olduğu için mezun olamayan, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı lise son sınıf öğrencilerinden üniversiteyi kazananlar ve geçici kayıt yaptıranlar olduğu belirtildi.

31 ARALIK TARİHİNE KADAR ZAMANLARI VAR

Bu öğrencilerin, mezun olmaları durumunda, yerleştirildikleri yükseköğretim programlarına ÖSYM'nin 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu'na göre 31 Aralık'a kadar kesin kayıt yaptırabilecekleri hatırlatıldı.

Bu kapsamda, 2018-YKS sonuçlarına göre, bir yükseköğretim programını kazanan ve geçici kayıt yaptıran öğrencilerin mezun olamadıkları için yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesinin uygun olacağı ifade edildi. 

KESİN KAYDA DÖNÜŞSÜN DİYE

Bu öğrencilerin yükseköğretim kurumlarındaki geçici kayıtlarının kesin kayda dönüşebilmesi için öğrenimine devam ettiği halde tek dersten sorumluluğu bulunanlar ile staj bitirme sınavına girmesi gerekenlere bir sınav hakkı daha verilmesine karar verildi. Yükseköğretime kayıt süresi dikkate alınarak bu sınavın 21 Aralık Cuma günü mesai bitimine kadar, okul müdürlüklerince sorumluluk sınavları esaslarına göre yapılması ve başarılı olanlara diploma düzenlenmesinin uygun olacağı belirtildi.

04-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş