Arama sonuçları

Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem

Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem

Milli Eğitim Bakanlığı önünde toplanan bir grup, "ihtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenler" ile ilgili genelgeye tepki gösterdi. Bakanlık önünde toplanan grup adına basın açıklaması yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Ankara 2 No'lu Şube Başkanı Özgür Bozdoğan, Milli Eğitim Bakanlığının 19 Eylül 2016 tarihli "ihtiyaç ve norm kadro fazlası öğretmenler" konusuna ilişkin genelgesiyle proje okullarında 8 yılını doldurmuş öğretmenlerin 23 Eylül Cuma günü mesai bitimine kadar okullarından tayin isteyip ayrılma durumuyla karşı karşıya bırakıldıklarını iddia etti.

Bozdoğan, 2016-2017 eğitim-öğretim yılına birlikte başladıkları öğretmenlerinden yarın ayrılacak olan öğrencilerin tedirgin olduklarını, yeni gelen öğretmenleriyle de uyum sorunu yaşayabileceklerini ileri sürdü. Öğretmenlerin okullarda "sayı"dan fazlasını ifade ettiğini kaydeden Bozdoğan, yetkililerden uygulamadan vazgeçilmesini ve okulların eski haline getirilmesi için düzenleme yapılmasını talep etti. Grup, eylemin ardından dağıldı.

YAZININ İÇERİĞİ NEYDİ?
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından illere gönderilen yazıda "İhtiyaç ve Norm Kadro Fazlası Öğretmenler" başlıklı yazıda hem norm fazlası hem de "Proje Okul" kapsamına alınan okullardaki öğretmenlere ve yöneticileri ilgilendiriyor. Aralarında İstanbul (Erkek), Kabataş, Cağaloğlu gibi Anadolu ile başta İstanbul Atatürk Fen Lisesi'nin de yer aldığı Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri gibi "Proje Okul" kapsamına alınan okullardaki öğretmenlere ve yöneticilere "Ya tercih yapın ya da resen atanacaksınız" yazısı ulaştı.

Bu durumda da proje okullarda 8 yılını dolduran başta müdürler olmak üzere yöneticiler ile öğretmenlerin görev süreleri son buluyor. Bu eğitimciler arasında 8 yıldan az, 4 yıldan fazla çalışanlar aynı okullarda görevlendirilebiliyor. Ancak 8 yılını dolduran tüm eğitimciler bu okullardan ayrılmak zorunda. Ayrıca yazıda bu öğretmenler ve müdürlerden başka bir okula atanmak için başvuruda bulunmayanların ya da tercihlerinden birine atanamayanların görev yerleri il içerisinde valiliklerce resen belirleneceği ifade edildi.

 

23-09-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş