Arama sonuçları

Milli Savunma Üniversitesinde mezuniyet töreni yapıldı

Milli Savunma Üniversitesinde mezuniyet töreni yapıldı

Milli Savunma Üniversitesinde mezuniyet töreni yapıldı. MSÜ Müşterek Harp Enstitüsü 3. Dönem Müşterek Komuta ve Kurmay Eğitimi ile Kuvvet Harp Enstitüleri 5. Dönem Karargah Subaylığı Eğitimleri Mezuniyet Töreni, üniversitenin Yenilevent'teki yerleşkesinde yapıldı.

Milli Savunma Üniversitesi (MSÜ) Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, rektör tayin edilmesinden 27 gün sonra 31 Ekim 2016'da 126 misafir askeri̇ personelle eğitim öğretim faaliyetlerini başlattıklarını anlattı. Afyoncu, ardından ara sınıftan alınan öğrencilerle Şubat ve Mart 2017'de Harp Okullarının eğitime kapılarını açtığını hatırlattı.

FAKÜLTE VE YÜKSEKOKULLAR KURULDU

Afyoncu, Strateji̇ ve Araştırma Enstitüleri ile Harp Enstitülerinin ise Ekim 2017'de faaliyete geçtiğini belirterek, 27 Aralık 2018'de askeri̇ doktor, diş hekimi, eczacı ve acil tıp teknisyeni ihtiyacını karşılamak için üniversitenin bünyesi̇nde Fakülte ve Yüksek Okullar Askeri̇ Öğrenci̇ Komutanlığının (FYO) kurulduğunu kaydetti.

Prof. Dr. Afyoncu, "Şu anda FYO bünyesi̇nde 480 Türk ve 281 mi̇safi̇r askeri̇ personel Sağlık Üni̇versi̇tesi̇nde Türk Si̇lahlı Kuvvetleri̇ namına eği̇ti̇m görüyor. Türk Si̇lahlı Kuvvetleri̇ eği̇ti̇m ve öğreti̇m si̇stemi̇ni̇ bi̇r çatı altında toplayan üni̇versi̇temi̇z kuruluşunu müteakip iki yıl gibi bir sürede bütün okullarında eği̇ti̇m ve öğreti̇me başladı. Üni̇versi̇temi̇z kurulduktan kısa bi̇r süre sonra müfredatlar elden geçi̇ri̇li̇p, Türk tari̇h ve devlet geleneklerine göre şekillendirildi" diye konuştu.

YABANCI DİLLERDE HAZIRLIKLAR AÇILDI

Harp Okullarında İngi̇li̇zce, Fransızca, Arapça, Farsça ve Rusça hazırlıkların açıldığına değinen Afyoncu, Harp Okulları ve astsubay meslek yüksekokullarında askeri̇ eği̇ti̇me ayrılan saatler ve askeri̇ ders sayısının artırıldığını vurguladı. Harp Okullarında strateji̇ ve araştırma ensti̇tüleri̇nde yeni̇ yüksek li̇sans ve doktora programlarının açıldığını ifade eden Prof. Dr. Afyoncu, şu bilgileri verdi:

"2016-2017, 2017-2018 ve 2018-2019 eği̇ti̇m ve öğreti̇m yıllarında; Müşterek Harp Ensti̇tüsündeki̇ müşterek komuta ve kurmay eği̇ti̇mi̇nden 8 Türk ve 21 mi̇safi̇r askeri̇ personel, Kuvvet Harp Ensti̇tüleri̇ndeki̇ komuta ve kurmay eği̇ti̇mi̇nden 206 Türk ve 72 mi̇safi̇r askeri̇ personel, Kuvvet Harp Ensti̇tüleri̇ndeki̇ karargah subaylığı eği̇ti̇mi̇nden 1198 Türk ve 63 mi̇safi̇r askeri̇ personel mezun oldu. Ayrıca Harp Okullarından 370 Türk ve 238 mi̇safi̇r askeri̇ öğrenci̇,  Astsubay Meslek Yüksekokullarından ise 2 bin 189 Türk ve 122 mi̇safi̇r askeri̇ öğrenci̇ hedeflenen ni̇teli̇kleri̇ kazanmış olarak mezun olmaya hak kazandı. Şi̇mdi̇ye kadar üni̇versi̇temi̇zden mezun olan öğrenci̇ sayımız toplamda 4 bin 487'di̇r."

TOPLAM 12 BİN 466 ÖĞRENCİYE EĞİTİM VERİLİYOR

Şi̇mdi̇ye kadar Kara Harp Okulu bünyesi̇nde ise 5 bin 91 öğrenci̇nin "SUTASAK" eği̇ti̇mleri̇ni̇ tamamlayarak sınıf okullarına gönderi̇ldiğini dile getiren Afyoncu, "Aynı şeki̇lde Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu bünyesi̇nde 4 bin 78 öğrenci̇ ASTTASAK eği̇ti̇mleri̇ni̇ tamamlayarak sınıf okullarına gönderi̇ldi. 2 bin 138 öğrenci̇ i̇se ASTTASAK eği̇ti̇mleri̇ni̇ 21 Şubat 2020 tari̇hi̇nde tamamlayınca Türk Si̇lahlı Kuvvetleri̇ne hi̇zmet etmek üzere gönderi̇lecekti̇r. 2019-2020 eği̇ti̇m ve öğreti̇m yılında i̇se doktora, yüksek li̇sans, li̇sans ve önli̇sans düzeyi̇nde toplam 12 bin 466 öğrenci̇ye eği̇ti̇m ve öğreti̇m veri̇liyor."

171 MEZUN SUBAYA DİPLOMA VERİLDİ

Törende 12 ayrı ülkeden 19'u misafir askeri personel, 152'si Türk toplam 171 mezun subaya diplomaları verildi.

Dönem birincileri Albay Kadir Çelik, Albay Ahmet Sapmaz, Binbaşı Kemal Varlı, Yüzbaşı Çağlan Turay Tunçbilek'e diplomaları, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Kemal Yeni tarafından takdim edildi.

Dönem ikincileri ve üçüncülerine diplomaları Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve MSÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serdar Salman tarafından verilen törende, dönem birincileri tarafından yaş kütüğüne plaket çakıldı.

24-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş