Arama sonuçları

? Siz sorun Pervin Kaplan yanıtlasın

Milli triatlet İpek Öztosun final 'sorusu' oldu

Milli triatlet  İpek Öztosun final 'sorusu' oldu

Milli triatlet  İpek Öztosun matematik dersi finalinde "soru" oldu. Bugüne kadar Türkiye ve Balkan şampiyonluklarından Avrupa ikinciliğine kadar birçok ulusal ve uluslararası başarıkazanan Yaşar Üniversitesi öğrencisi milli triatlet İpek Öztosun ve başarısının formülü "Matematik Olimpiyatları Soruları Çözüm Teknikleri" dersi final sınavında soru oldu. 

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin desteklediği 16 altın sporcu arasında yer alan Milli triatlet İpek Öztosun sadece sportif başarıları ile değil, akademik başarıları ile de göz dolduruyor. Yaşar Üniversitesi Matematik Bblümünü birincilikle kazanan Öztosun, yüzde 100 burslu olarak bölüm birinciliğini sürdürüyor. Spor yapmanın akademik başarıya engel değil destek olduğunu madalyaları ve kazandığı uluslararası şampiyonluklarla kanıtlayan Milli atlet İpet Öztosun başarıları ile Türkiye Matematik Olimpiyatları Takımı Eğitmeni Prof. Dr. RafailAlizade'ye de ilham oldu.

 SORU HALİNE GELİNCE ÇOK ŞAŞIRDI

Yaşar Üniversitesi Matematik Bölümü'nde Matematik Olimpiyatları Soruları Çözüm Teknikleri dersinde genç sporcunun hocası da olan Alizade Milli triatlet İpek Öztosun ile ilgili final sorusu hazırladı. Alizade, Değişmezlik Kuramı konusundaki sorusunu Öztosun'un 2016 yılında kazandığı madalyalar ve bu başarılar hakkında yapılan haberler üzerine hazırladı. Final sınavında en yüksek puana sahip sorunun başarıları üzerine hazırlandığını gören Milli triatlet İpek Öztosun, "Soruyu ilk okuduğumda çok şaşırdım ama başarılarımın hem hocalarım hem de üniversitem tarafından takip ve takdir edildiğini görünce de çok sevindim" dedi. 

 MİLLİ TRİATLET İPEK ÖZTOSUN BAŞARISINI ANLATIYOR

Sportif disiplinin akademik hayatına destek olduğu ifade eden Milli triatlet İpek Öztosunbaşarısını şöyle anlatıyor: 

"Günümü arkadaşlarıma göre biraz daha planlı yaşıyorum. Sabah 5'te kalkıp yüzme, bisiklet ve koşudan oluşan antrenmanımı yapıyorum. Okuldan sonra da spor yapmaya devam ediyorum. Arkadaşlarıma göre 1-2 saat daha az sosyal hayat içinde oluyorum ama bunu da madalyalarımın mutluluğu ile tamamlıyorum" dedi. 2020 Tokyo Olimpiyatlarında Türkiye'yi triatlonda temsil eden ilk sporcu olmanın en önemli hedefleri arasında yer aldığını söyleyen İpek Öztosun, "Spor, hayatımda hep olacak ancak hayatım için hedefim, hocam Prof. Dr. Rafail Alizade gibi bir gün Türkiye Matematik Olimpiyatları Takımı Eğitmenliği yapabilecek bir akademisyen olmak."  

Matematiğin sadece teoriler değil, aslında hayatın kendisi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Alizade ise şöyle konuşuyor: 

"Mümkün olduğu kadar öğrencilerimin sadece sınıftaki akademik başarıları ile değil, sosyal hayatları ve kişisel özellikleri ile de tanımaya çalışıyorum. Zaman zaman onların bu kişisel özelliklerini sınav sorularına taşıdığımda, öncelikle mutlu olduklarını ve ardından da sınava soru oluruz diye derse daha ilgi ile yaklaştıklarını gördüm. İpek benim hem akademik başarılarını hem de sportif başarılarını takdir ettiğim bir öğrenci. Diğer arkadaşlarına da çok güzel bir örnek."

 

09-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin