Arama sonuçları

Milyonlar sınavlarda geleceğini arıyor

Milyonlar sınavlarda geleceğini arıyor

Milyonlar sınavlarda geleceğini arıyor. Sınavlar insanlarımızın yaşamının ayrılmaz bir parçası yapıldı. Sınav deyince akla ilk gelen kurumlar MEB, Okullar. ÖSYM, Açık öğretim Fakültesi ve Üniversiteler oluyor. Sınavlar ömür törpüsüne dönüşmüş durumda. İlkokulda başlayan bu maraton bazıları için nerdeyse bir yaşam boyunca devam ediyor. İlkokulda sınıf geçme notu almak için yazılı ile başlayan sınav cenderesi ortaokul sekizinci sınıfın sonuna gelinceye kadar,8.Sınıfın sonunda ise liseye gitmek için girilen TEOG ile ilk evresini   tamamlıyor. Bu arada parasız yatılı mı okumak istiyorsunuz onun içinde mutlaka bir sınava girmek zorundasınız. Birinci evresi liseye girme ile biten bu aşama, lisede de 4 yıl boyunca sınıf geçmek için yapılan yazılı sınavlar ile sürüyor. Arada yapılan üniversiteye girme hazırlık ve değerlendirme sınavları ise işin cabası.

Adı YGS ve LYS olan iki aşamalı sınavın birinci ya da ikinci aşamasında başarılı olmak gerekiyor üniversiteye yerleşmek için. Üniversiteye yerleşmeyi başarabilenler için 3.aşaması başlıyor sınav etabının. Üniversite de bir üst sınıfa geçebilmek için girilen sınavlar bunlar. Mezun olup diplomayı elinize aldığınızda tam rahat bir nefes alacakken, birde bakıyorsunuz bir işe yerleşmek içinde yeniden sınav. Her yer, her adım, her iş sınav. Dur durak yok, nefes almak yok. Ya arkadan gelen öne geçerse. Ya kaybedersem telaşı sınav, sınav, sınav! Velhasıl sınavlar peşinde koşuşturmakla geçip giden o güzelim gençlik yılları. 

SANAVLAR 5 BAŞLIKTA TOPLANIYOR

Yıl boyunca bitmek bilmiyor sınavlı günler. Liseye giriş sınavları hafta içi, üniversiteye ve bir işe giriş sınavları ise genelde hafta sonları yapılıyor  

Bir yıl içinde çeşitlilik gösterse de sınavları 5 başlıkta toplamak mümkün.

-Okullarda girilen not ölçekli yazılı sınavları,

-Liseye ve üniversiteye girmek için yapılan sınavlar,

-Açık öğretim sınavları,

-Bir işe yerleşmek için girilen yazılı ve sözlü sınavlar

-Diğer sınavlar(motorlu taşıtlar, unvan, meslekte ve görevde yükselme vb gibi)

2016'DA 20 MİLYON KİŞİ SINAVLARA BAŞVURDU

ÖSYM’ni yaptığı 49 sınava 49 günde 12 milyon, MEB’in 22 gün de yaptığı 16 sınava 5 milyon, açık öğretim fakültesinin 9 günde yaptığı 9 sınava yaklaşık 3 milyon kişi başvuru yaptı. ÖSYM’nin sınavları; e-YDS, YDS, ALES, YGS, LYS, KPSS ve 26 kurum sınavı. MEB’in sınavları; TEOG, TEOG Mazeret, DPY, Sözleşmeli Öğretmenlik, müdür yardımcılığı, açık ortaokul ve lise ile motorlu taşıt sürücü sınavları. Açık Öğretim Fakültesi açık öğretim sınavları. Bir yılda 104 cumartesi ve Pazar günü bulunmaktadır. Neredeyse her hafta sonu bir sınav yurttaşların gündeminde yer almaktadır.

6 MİLYON 873 BİN KİŞİYE 60 BİN KADRO 

2016 Yılında Kamuda bir işe yerleşmek için KPSS’ye üç alanda 6 milyon 873 bin başvuru yapıldı. Çalışma Bakanı ‘2017’de kamuya 60 bin sözleşmeli personel alınacağını, bu 60 personelin 30 binin MEB’e ayrılacağını’ açıkladı. Fazla söze gerek kalmıyor gibi. Oran yüzde 1 bile değil. Devletin resmi sınav kurumu ÖSYM’nin ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının açıkladığı rakamlar bunlar. 2016 Kamu Personeli Seçme Sınavları başvuru sayısı itibarı ile bir milat. 

KPSS’ye 2016’da başvurmasına rağmen herhangi bir işe yerleşmeyen 6 milyon 813 bin kişinin adına ne diyelim; işsizlik mi? beyaz yakalı ya da yakasının renginin bir önemi kalmamış işsizler mi? umut ve istikbal kapısı olarak devlet kapısını gören milyonlar mı? Sınava girmek için başvuru yapanlardan 383 bin 162 kişi sınava girmekten vaz geçti. Bu rakam bile tablonun ne kadar trajik olduğunu göstermeye yetiyor. Başvuru parası veriyor ancak sınava girmiyor. Çok düşündürücü olsa gerek. Düşünmek ve araştırmak lazım acaba neden?

Bu çalışmada yer alan tablolar ÖSYM’nin verilerinden, diğer bilgiler Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Verilerinden kaynak olarak yararlanılarak hazırlanmıştır.

 

 

Ortaöğretim Düzeyinde

Tablo 1/ 2016-KPSS Ortaöğretim Aday Sayıları

 

Başvuran Aday Sayısı

3.498.284

 

 

Sınava Giren Aday Sayısı

3.294.958

 

 

Sınavı Geçerli Aday Sayısı

3.293.604

 

 

Sınavı Geçersiz Sayılan Aday Sayısı

1.354

 

 

Sınava Girmeyen Aday Sayısı

203.326

 

06-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin