Arama sonuçları

Mimarlıkta baraj 200 bin oldu

Mimarlıkta baraj 200 bin oldu

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) geçtiğimiz hafta mühendislik fakülteleri için getirilen başarı sırası barajından sonra mimarlık için de barajı açıkladı. İlgili puan türünde yani MF-4'te ilk 200 bin içinde olmayan mimarlık programlarını tercih edemeyecek. Bu baraj hem devlet hem vakıf hem de KKTC üniversiteleri için geçerli. Ancak vakıf üniversiteleri isterlerse bu barajı yukarıya çekme hakkına sahip olacak.

4 BÖLÜME BARAJ VAR

Geçen yıl YÖK, ilk kez üniversite tercihi yapacak öğrenciler için iki fakülteye başarı sırası barajı getirdi. Tıp okumak isteyen gençler ilgili puan türünde yani MF-3'te eğer ilk 40 bin, hukuk fakültesine gitmek isteyenler ise TM-3 puan türünde ilk 150 bin başarı sırasının altında kaldılarsa bu iki bölümü tercih edemedi. Ancak bu uygulamadan KKTC'deki üniversiteler muaf oldu. Tıp ve hukuk okumak istedikleri halde Türkiye'deki baraja takılanlar bu nedenle de KKTC'ye gitti.

3 MÜHENDİSLİK BARAJ DIޞI

Bu yıl bölümler için getirilen baraj genişletildi ve hem mimarlık hem de mühendislik programlarını kapsadı. Ziraat, su ürünleri ve orman mühendislikleri hariç mühendislik fakültelerine girmek isteyen öğrenciler ilgili puan türünde yani MF-4'te ilk 240 bin başarı sırasında olmazlarsa bu bölümleri tercih edemeyecek. Mimarlık okumak isteyen de MF-4'te ilk 200 bin puan barajının altında kalırsa tercih yapamayacak.

MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI OLMALI

YÖK yaptığı açıklamada tıp, hukuk, mühendislik ve son olarak eklenen mimarlık programlarına ilişkin başarı sıralaması sınırının tek başına bu alanlara kaliteyi getirmeyeceğini, yükseköğretimde özellikle çıktıyı ve mezuniyet yetkinliğini dikkate alan başkaca kararların alınmasının gerektiğini vurgulayarak, şöyle dedi:

"Mezuniyet sonrasında meslek icrası için sadece YÖK’ün değil diğer ilgili paydaşların da katkı sağlayacağı bir 'mesleki yeterlilik sınavının' olması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu konuya ilişkin bir yasa taslağı üzerinde çalışılmaktadır."

 

Fotoğraf: İstanbul Teknik Üniversitesi

13-11-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş