Arama sonuçları

Mitokondriler araştırması ödül getirdi

Mitokondriler araştırması ödül getirdi

Mitokondriler araştırması ödül getirdi. Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Dr. Şükrü Anıl Doğan, hücrelerin enerji kaynağı olan “Mitokondriler” üzerine yaptığı araştırmayla Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu’ndan (European Molecular Biology Organization / EMBO)’dan “Installation Grant” (Yerleşim Desteği) ödülü aldı.

Ödül kapsamında Dr. Doğan, alandaki başarılı genç araştırmacıları bir araya getiren EMBO Young Investigator (Genç Araştırmacılar) programına dâhil oldu. Doğan, 5 sene boyunca EMBO’dan araştırma desteği alacak.

MİTOKONDRİLER ARAŞTIRMASI ÖDÜL GETİRDİ

Organizasyon 2006 yılından beri toplamda 103 araştırmacıya yerleşim desteği verdi. Bu yılın desteğini Doğan’ın da aralarında olduğu 10 araştırmacı aldı. Doğan, 2014 yılında Köln Üniversitesi’ne bağlı CECAD Enstitüsü’nde doktorasını tamamladı. Doğan, aynı üniversitede doktora sonrası araştırmalarını yürüttükten sonra 2018 yılına kadar Cambridge Üniversitesi’nde araştırmacı olarak çalıştı.

Ekim 2018 itibariyle Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nde öğretim üyesi olarak göreve başladı. Doğan’ın araştırmaları, mitokondrilerde meydana gelen stres kaynaklı hasarların yaşlanmaya olan etkileri üzerine odaklanıyor.

YERLEŞİM DESTEĞİ İLE ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRECEK

Dr. Şükrü Anıl Doğan’ın Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde “Mitokondriyal Genetik Laboratuvarı (MitoLab)” bulunuyor. Doğan, Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu Yerleşim Desteği Programı’ndan alacağı araştırma desteği ile laboratuvarda, hücrenin enerji kaynağı olan mitokondri organelinin stres karşısındaki tepkisine odaklanacak. Türkiye’de gerçekleştirilecek araştırma ile mitokondriden yayılan farklı sinyalleri ve bu sinyalleri aktive eden moleküler geçitleri, yaşlanma ve yaşlanma ilgili hastalıklar sistematik olarak incelecek. Araştırmadan elde edilecek sonuç ile de hastalıklar için daha iyi tedavilerin tasarlanmasına ve gereksiz antioksidan kullanımının/tedavisinin potansiyel tehlikeleri ortaya çıkarılacak.

Doğan’ın ödül almasının ardından Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Türkiye’de EMBO Installation Grant’i kazanmış en fazla öğretim üyesini barındıran bölüm haline geldi. Bölümde daha önce bu desteği almaya hak kazanmış öğretim üyeleri şöyle: Doç. Dr. Umut Şahin, Doç. Dr. NC Tolga Emre, Doç. Dr. İbrahim Yaman, Doç. Dr. Arzu Çelik ve Prof. Dr. Nesrin Özören.

29-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş