Arama sonuçları

Mor Sertifika 10 yılda 3 bin 500 öğretmene ulaştı

Mor Sertifika 10 yılda 3 bin 500 öğretmene ulaştı

Mor Sertifika 10 yılda 3 bin 500 öğretmene ulaştı. Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender) tarafından Sabancı Vakfı’nın desteğiyle yürütülen Mor Sertifika Programı, 10’uncu yılında belgesel oldu. 17 ilde 3 bin 500’e yakın öğretmene ulaşan Mor Sertifika Programı "On Yılın Hikâyesi” belgeseli ilk gösterimi de yapıldı. 

Gösterimin ardından moderatörlüğünü Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Deniz Tarba Ceylan’ın yaptığı panel yapıldı. Panele, Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Nihat Berker, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Sibel Irzık ile Bilgi Üniversitesi Sosyoloji ve Eğitim Çalışmaları Birimi (SEÇBİR) Müdürü Kenan Çayır katıldı. 

 

MOR SERTİFİKA 10 YILDA 3 BİN 500 ÖĞRETMENE ULAŞTI

 

Mor Sertifika Programı’nı Nihat Berker şöyle anlattı: “Bu program ile toplum iki bam telinden birden yakalanıyor. İlki öğretmenler, ikincisi de sahaya inmek. Birbirimizle iletişimde cinsiyet içeren hareketleri önlemek için hem teorik olarak konuşuyoruz hem de sahaya iniyoruz. Büyük gruplar arasında diyalog eksikliği var. Eksik olan bu diyaloğukadınlar sağlayacak. Bu diyaloğu Türkiye geneline yaymak önemli.” 

 

BELGESEL 2 AYDA 5 FARKLI İLDE ÇEKİLDİ

 

Mor Sertifikalı öğretmenlerin yaşadıkları tecrübeyi anlatan belgeselde, eğitimin farklı kademelerinde toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik farkındalık kazandırmanın önemi anlatılıyor. Belgesel ile bu alanda ihtiyaç duyulan toplumsal dönüşüme de katkı sunulması hedefleniyor. 

Belgesel, Mor Sertifika Programı kapsamında gidilen Türkiye’nin farklı illerindeki öğretmenlerin hikayelerini toplumla buluşturuyor. Belgeselde Şanlıurfa’dan, Edirne’den, Eskişehir’den, Van’dan ve Kahramanmaraş’tan Mor Sertifika Programı’na katılan öğretmenler, kendi hayatlarında ve öğrencilerinde yarattığı etki ve dönüşümü, tecrübelerini aktarıyor. İki ayda 5 farklı ilde Mor Sertifikalı öğretmenlerle uzun süren çekimler gerçekleştirilen belgeselin senaryosunu Ebru Nihan Celkan yazdı. Belgeselin yönetmeni Mustafa Taşıtman, görüntü yönetmeni Hasan Yıldırım, uygulayıcı yapımcısı ise Beran Pekol. 

 

Belgeselin fragmanını izlemek için tıklayınız.

SU GENDER NEDİR? 

Resmi olarak 2015’te merkez niteliği kazanan Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Mükemmeliyet Merkezi (SU Gender), çalışmalarını 2006’dan bu yana sürdürüyor. 11 senedir toplumsal cinsiyet üzerine çalışmalar yürüten Merkez, Mor Sertifika ve Cins Adımlar gibi ana faaliyetlerine ek olarak, Dicle Koğacıoğlu Makale ve Şirin Tekeli Araştırma Ödülleri gibi programlarıyla da alandaki birikimin taşıyıcılığını üstleniyor. Merkez, bu faaliyetlerin yanı sıra; birçok alana dokunan uluslararası konferans, panel, söyleşi, yetişkin eğitimi gibi etkinliklerle de toplumda bu alanda ihtiyaç duyulan dönüşüme destek oluyor. 

 

10-01-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin