Arama sonuçları

Müfredat hafifleyecek, ders saatleri azalacak

Müfredat hafifleyecek, ders saatleri azalacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfdedatı hafifletip, ders saatlerini azaltacak bir çalışma yürütüyor. MEB Müsteşarı Yusuf  Tekin, gelecek dönem yapılacak değişiklikleri Habertürk TV’ye anlattı. İşte öğrenci ve eğitimcileri bekleyen değişiklikler: 

1.5 YILDIR SÜRÜYOR: Müfredat çalışmaları 1.5 yıl önce başladı. Çalışmalar birkaç aşamada yürütülüyor. Yeni bakanımızın verdiği ilk talimat, müfredat çalışmalarının hızlı ve kararlı şekilde yürümesiydi. 

HER KONU MASAYA YATIRILDI: Şikayetçi olduğumuz, eleştiri yönelttiğimiz her konu masaya yatırıldı. Çalıştaylar yapıldı, uzmanlar dinlendi; aydınlar, entelektüeller, veliler, idareciler, öğretmenler. Şu anda sahadaki veriler toplandı, kategorize edildi. Her genel müdürlük kendi okullarıyla ilgili çalışmaları yürütüyor.

ÇOCUKLARIN DERS YÜKÜ FAZLA: Çocuklarımızın haftalık ders yükü çok fazla.  Ders saatleri azaltılabilir, dersler birleştirilebilir. Bu akademik heyetin vereceği önerilerle oluşacak. En büyük eleştiri, çocukların farklı etkinliklere zaman ayıramamaları. Müfredat hafifletilecek. Bu kadar ağır bir yüke ihtiyaç olmayabilir. 

DERS KİTAPLARINDAKİ TARTIŞMA: Bazı ders kitaplarımızda ayrıştırıcı, ötekileştirici ifadeler var. Toplumlar arası sınıf oluşturucu ifadeler ayıklanacak. Kültürel, tarihsel birlikteliği sağlayan yeni içeriklerin dahil olması söz konusu olacak. Bu yıl öğretmen arkadaşlarımızla her ders bazında toplantılar yapıldı. İçeriğine dokunmadan, görsel, yazılı ifadeler, görüntüler, yönlendirmeler varsa onların ders kitaplarından çıkarılmasıyla ilgili olarak kitabın yazarı ve yayınevleriyle görüşmeler yapıldı. Hatalar düzeltildi. Yeni eğitim yılında kitaplardaki rahatsız edici ifadeleri değiştirilip ihale süreci başlatıldı.

MÜFREDAT BİR SONRAKİ DÖNEMDE: Nihayete ermiş bir çalışma yok.  Bu yaz bu konuda ilgili genel müdürlüklerimiz çalışmaları tamamlayacaklar. Nihai kararı Talim Terbiye Kurulu kendi takvimine göre tamamlayacak. Önümüzdeki yıl yeni müfredatla ilgili bir çalışma yapmamız mümkün değil. Ancak bunun önümüzdeki yıl kurulda çalışmaların tamamlanması ve bir sonraki yıl hayata geçirilmesi olabilir. 

Kaynak: Habertürk TV

04-06-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş